Jak v zimě přežít při práci venku?

 

Znáte to, občas potřebujete vyběhnout od rodinného krbu ven na zahradu, posbírat spadlé větve, zamést sníh, oškrábat zmrzlé auto nebo si jen vyrážíte hrát ven s dětmi. Pokud nechcete skončit s nepříjemnou rýmou nebo dokonce pořádným zápalem plic, nesmíte podcenit pořádné oblečení. Zároveň je vám asi jasné, že se vám k této práci nebude hodit elegantní kabát a jemné kožené rukavice. Naučte se správně oblékat a kombinovat oblečení, aby vám oblečení pomáhalo, ale nezavazelo. Zahřívalo, ale nezapařovalo. Odvádělo pot, ale nechladilo.

Termo prádlo

Bez pořádné vnitřní vrstvy to nepůjde. Zapomeňte na tlusté roláky a svetry od babičky a místo toho si pořiďte kvalitní termo prádlo. Základem jsou funkční spodky neboli podvlíkačky a tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem. Termo prádlo je vyrobené ze speciálních materiálů, které odvádí pot, udržují tělo v suchu a zároveň v teple. Mělo by proto být přiléhavé přímo na těle.

Vrchní vrstva

Na termo prádlo je třeba navléct odpovídající svrchní vrstvu. Tou by měla být kvalitní zateplená zimní bunda, u které oceníte detaily: elastickou manžetu s otvorem na palec v rukávu, nastavitelná šířka spodního obvodu bundy, uzavíratelné větrací otvory podpaží, reflexní prvky. Pracovní kalhoty by měly být zateplené a odolné proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. U bundy i kalhoty se zajímejte také o odpovídající sloupec voděodolnosti a paropropustnosti.

TIP: Prohlédněte si zimní pracovní oblečení, které vás ochrání před každým nezmarem počasí!

Aby vám neumrzly prsty

Na ruce potřebujete zimní rukavice, které jsou uzpůsobené práci: můžete v nich bez problémů pohybovat prsty a přitom v nich za chvíle neprochladnete. Vyrábí se jak klasické rukavice z lícovky nebo z bavlny, které jsou vybaveny teplou podšívkou, ale také například zateplené rukavice z PVC (lidově gumové rukavice), které můžete použít při kontaktu s vodou nebo jiným tekutinami.

Zima jde od země

Teplé ponožky a pracovní obuv. Asi je vám jasné, že bez nohou v teple se nedá pracovat. Zároveň se člověk při práci občas potřebuje zašpinit. Je tedy jasné, že v zimě si se starými ošuntělými teniskami nevystačíte. Teplé funkční ponožky do náročných klimatických podmínek mohou být poměrně tenké, přitom sají pot, udržují vaši nohu v suchu a v teple. Na ponožky natáhněte pracovní obuv – ideálně koženou kotníkovou obuv s nepromokavou vrstvou.

Related posts

Leave a Comment