Záclony a závěsy v moderním interiéru? Stále mají význam

Zařizování bydlení je radost, ale zároveň se nese v duchu otázek, na které není snadné najít odpověď. Platí to i o záclonách a závěsech – obojí patří k nejstarším stínícím prvkům a kromě praktické funkce vždy platily za důležitou dekoraci. Ale je jejich přítomnost vítaná také v moderně zařízené domácnosti? Nepůsobí příliš archaicky? Nabízí se přece jiné možnosti, jak interiér efektivně zastínit… Obavy ze špatného dojmu nejsou na místě. V případě správných rozměrů a vhodně zvolených látek ostudu rozhodně neudělají. Naopak poukazují na dobrý vkus a smysl pro detail.

Nevybírejte zbrkle a zohledněte své požadavky

Sortiment materiálů je velmi pestrý a najdete v něm látky hrubší, lehčí i průsvitné, jemné, s pomačkaným efektem (tzv. crashové) a množství dalších variant včetně látek s antistatickými a antialergickými vlastnosti. Výběr je otázkou osobních preferencí a požadavků – v praxi hraje klíčovou roli, jestli mají záclony a závěsy sloužit spíše jako módní doplněk, nebo jako prvek, který má především regulovat sluneční světlo a zajišťovat soukromí.

Při výběru můžete přihlížet ke stávajícímu stylu interiéru a podpořit jej, nebo se vydat odlišnou cestou a zvolit záclony a závěsy, které ráz místnosti oživí, případně zcela změní. Atraktivního výsledku dosáhnete sladěním záclony či závěsu a tapety v podobném designovém nebo barevném provedení. Krokem vedle však není ani absolutní kontrast.

Ohlídejte si správnou výšku a délku

V souvislosti s hledáním správných závěsů a záclon samozřejmě nejde jen o estetiku. Design sice hraje prim, ale zcela zásadní jsou také rozměry. Rozmyslete si, zda budou dosahovat k parapetu, k radiátoru, nebo až na zem. Při výpočtu šířky zohledněte nařasení – v případě jednoduššího vzoru se obvykle počítá s dvojnásobkem šíře okna. U zdobenějších vzorů je větší nařasení spíše na škodu, motiv by zbytečně zanikal.

Related posts