Tvoří se Vám řasy ve Vašem akváriu – poradíme Vám jak na to

Co je to řasa

Řasy jsou součásti vodních ekosystémů. Jsou to jednoduché organismy, které řadíme mezi nižší rostliny. Ve skutečnosti jsou jen některé z řas blízké rostlinám. Máme různé druhy řas, které využíváme například jako potravinu, jako biopalivo apod. Pro laika je to složité, ale nám postačí základní informace, abychom zjistili, jak si s řasou poradit v akváriu. 

V akváriu nám takové řasy působí nepěkně a když se nám začnou tvořit ve velké míře, mohou začít konkurovat rostlinám a dokonce i ohrožovat život vodních organismů. 

Základní zásady

V prvé řadě je nutné vytvořit v akváriu vhodné podmínky. Co to obnáší? 

  • Pořídit si do akvária dobrý filtr, který nevypínáme a obsahuje velké množství filtračních médií.
  • Měnit pravidelně v akváriu vodu. Čím častěji, tím lépe.
  • Nesvítit více jako 10 hodin denně.
  • Zjistit, zda Vaše nádrž neobsahuje příliš mnoho ryb a máte ryby řasožravé (parmička černopruhá).
  • V akváriu s rostlinami zajistit dostatek světla a živin, případně dodávat CO².

Jedním z důvodů, proč v akváriu vznikají a rostou řasy je nedostatečná činnost bakterií. 

Bakterie nám pomáhají rozkládat odumřelou organickou hmotu (např. tlející listy) a trus ryb na jednoduché minerální látky (dusík, fosfor, draslík, CO²). A ty pak následně rostliny přijímají jako živiny. 

V případě, že bakterie nepracují dostatečně, nastává to, že se nám v akváriu začínají hromadit organické látky, které nám způsobují zakalenou vodu a následně tvorbu a růst řas. Bakterie potřebují pro svou činnost dostatek kyslíku a to nejlépe zajistíme tím, že budeme filtrovat přes  dostatečně objemné filtrační média. K tomu je třeba použít ve filtru porézní média, která se nám nezanáší tak rychle jako např. polyuretan. Ten se nám rychle zanáší, takže ho ve filtru umístíme až na posledním stupni filtrace. Velice důležité je to, aby 2/3 filtračních médií tvořila dobře propustná média, aby dostatek kyslíku umožnil správnou činnost bakterií. 

Mechanické čištění

Určitě bychom měli stěny akvária, kde se nám řasa usazuje, čistit i mechanicky, a to pomocí škrabky. Je to práce navíc, ale alespoň 1x týdně bychom měli tento čas tomu věnovat. Také listy, na kterých řasy rostou můžeme čistit pomocí houbičky. 

Opatrně s krmením ryb

Zde je důležité základní pravidlo – krmit ryby tak, aby potravu zkonzumovaly prakticky okamžitě a tím se zabránilo padání do substrátu. Někdy je lepší nechat ryby trochu „vyhladovět“. Ryby se pročistí a zkonzumují pak i zbytky rostlin. 

Přípravky proti řasám

Pro likvidaci řas můžeme také použít chemické přípravky, které nám pomohou v našem boji s řasami.  

Related posts

Leave a Comment