Skříně jako nové – rychlý kabát pro starého společníka

Čas od času to přijde. Obrovská chuť doma něco předělat, změnit interiér nebo třeba pořídit nový nábytek. A právě pořízení nového nábytku není levná záležitost. A v kombinaci s udržitelností a recyklací starých věcí se lidé čím dál častěji uchylují k opravám a redesignu toho, co už doma mají. A krásným příkladem jsou třeba staré skříně!

Co rozhoduje? Stávající stav!

Aby vás rekonstrukce skříně těšila, minimalizujte v prvním kroku šanci, že se něco nepovede, bude vám chybět vybavení a nebude vám při práci dobře. Zhodnoťte, jak skříň nyní vypadá a z toho vycházejte. Podívejte se, z jakého je materiálu a zjistěte si, jak ho nejlépe „hodit do gala“. Jiný postup bude se skříní dřevěnou, jiný vás čeká s jiným materiálem. 

Jaký je její stav? Budete potřebovat zpevnit? Nebo pár polic navíc? Materiál i nářadí si sežeňte dopředu, pokud ho nemáte doma. Až na něj přijde řada uprostřed práce, nebudete ho chtít shánět. Hodit se vám mohou hřebíčky, kladivo, metr, vrtačka nebo třeba úhlová bruska. Myslete i na úplný konec procesu. Lepení tapet, barevný nátěr nebo napuštění olejem. I tyto věci mějte už po ruce. 

Od věci také není zamyslet se nad tím, zda vše zvládnete sami a nepotřebujete pomocníka. Minimálně na přestěhování na místo výkonu práce by se vám určitě mohl hodit. A teď už s chutí do toho!

První kroky

Vůbec prvním krokem je najít místo, kde budete pracovat. Tam si nachystejte vše, co potřebujete. S velkou pravděpodobností budete na konci procesu pracovat s nátěry, oleji nebo lepidlem. Místo by proto mělo být dobře větrané, teplota pokojová a s dostatkem světla. 

Podívejte se na stávající skříň a zhodnoťte, které opravy jsou nevyhnutelné. Sundejte dvířka, pokud je to možné. Stejně tak všechny případné skleněné výplně. Chybějící hřebíčky, nedotažené nožičky, staré a vrzající panty. Vše vyměňte, opravte a promažte. Pozornost věnujte také hrubší práci, například dodělání vnitřních polic nebo pojezdů.

Soustřeďte se na odstranění stávajícího laku a přípravu povrchu na vaši další práci. Starého nátěru se zbavíte jeho zahřátím a oškrabáním, speciálním přípravkem a někdy postačí i smirkový papír. Hodně záleží na tom, kolik vrstev na nábytku je a jak má vypadat výsledek. U starších kusů se vám vyplatí po odstranění původního nátěru aplikovat základní vrstvu.

Design

Finální krok – design. Ten závisí na tom, co od něj očekáváte. Chcete originální kousek? Sáhněte po výrazných barvách a natírejte. Jste zastánci přírodního stylu? Napusťte skříň olejem a nechte ji žít. Velmi efektní je také aplikace tapety do vnitřku skříně a integrované led světlo. Uvidíte, jakou radost vám vaše staronová skříň bude dělat!

Related posts

Leave a Comment