Jak se starat o zahradní sekačku, aby sloužila dlouhé roky

Pokud vaše zahrada není extrémně velkých rozměrů čili pokud na sekání trávy není třeba zahradní traktor, pravděpodobně ve vaší kůlně sídlí obyčejná benzínová sekačka. Ta hravě zvládne posekat trávník, který se za poslední týdny dostal až k našim kotníkům. Aby vám však sloužila po dlouhou dobu, je nutné o ni správně pečovat. Bylo by chybou se domnívat, že zahradní sekačka má neomezenou životnost. Není tomu tak, a to ani zdaleka.

Pravidelná údržba je na místě

Abyste nemuseli tento zahradní stroj kupovat každou sezonu, je zapotřebí nezapomínat na řádnou údržbu. Stejně jako pečujete o další jiné stroje, ani sekačku v tomto směru nezanedbávejte. I když se řadu věcí dočtete přímo z manuálu (nebo vám s lecčím poradí přímo v obchodech), dělejte především následující, a sice:

  • Kontrolujte stav oleje a případně ho vyměňte jednou za sezonu.
  • Kontrolujte a pravidelně čistěte filtr, který se během používání zanáší.
  • Promazávejte důležité mechanické části, aby šlo sekání jako po másle.
  • Sekačku pravidelně čistěte komplexně, jelikož se do mnoha míst mohou dostat nečistoty.

Obecně platí, že čištění sekačky přichází na řadu jednou za nějakou dobu. Nejdůkladnější čištění se pak provádí těsně před zimou, než stroj na delší dobu umístíte do zahradní kůlny.

Olej měníme ideálně podle návodu

Velice se chybuje především při výměně oleje. S tímto krokem buďte opatrní, abyste nezvýšili pravděpodobnost zadrhnutí motoru či nezpůsobili tím jiný problém, který by narušil běžný a bezproblémový chod zahradního stroje.

Tato nepostradatelná tekutina se mění vždycky podle návodu, a to nejméně jednou za sezonu (vždycky ale záleží na frekvenci používání sekačky a také na velikosti sekané plochy). Ne, opravdu není správné si myslet, že životnost oleje je neomezená. I tato tekutina má svou životnost a takto k tomu přistupujte.

Related posts

Leave a Comment