Skleník, nebo fóliovník? Radíme s výběrem

Máte vlastní zahrádku a chtěli byste poskytnout rostlinám co nejvhodnější prostředí pro jejich růst? Pak je pro naše zeměpisné podmínky asi nejlepší volbou zvolit umístění některých druhů do zahradního skleníku, nebo fóliovníku? Ale který z nich vybrat? Jak zvolit takový, který Vás nebude stát zbytečně moc peněz a poskytne rostlinám co nejvhodnější podmínky pro jejich růst? V tomto článku shrneme základní vlastnosti skla a fólie a pokusíme se poradit při této nelehké volbě.

Na začátek je třeba říci, že sklo a jeho výroba zůstává v průběhu posledních několika desítek let téměř neměnná. Přesně naopak je tomu u plastů, které prošly výrazným vývojem, takže spousta faktů, které jste znali z minulých let, už v dnešní době neplatí.

skleník
Propustnost skleníku a fóliovníku jako důležité kritérium

Jak skleník, tak i fóliovník dokážou přenášet z venkovního prostředí světelné záření nad viditelným spektrem, což je druh světla, které většina rostlin vyžaduje- jedná se o tzv. fotosynteticky aktivní záření. Jednovrstvá struktura obecně přenáší přibližně 90% světla bez ohledu na to, zda je z plastu, nebo ze skla. U dvouvrstvého zasklení je to pak asi 80% světla.
Zatímco skleník ale přenáší přímé světlo, fóliovník přenáší světlo rozptýlené, což je jednou z jeho zásadních výhod. Rozptýlené světlo se totiž nedostává jen na horní stranu listů, ale k celým rostlinám, které tak podporuje v růstu. Dle realizovaných výzkumů tak fólie urychlí růst rostlin oproti sklu přibližně o 25%.

Který typ tedy vybrat?

I přesto, že fólie prošly velkým vývojem a jejich životnost se prodloužila během posledních deseti let o 200 – 300%, stále ani zdaleka nedosahuje životnosti skla a je nutno počítat s jejím stárnutím a postupným žloutnutím, stejně jako s občasnou výměnou, která se dle povětrnostních podmínek a podle kvality samotné fólie pohybuje běžně mezi  5-7 lety.
Fóliovníky jsou levnější než skleníky, takže jsou výhodnější volbou pro ty, kteří mají nízký rozpočet, nebo chtějí maximálně urychlit růst rostlin. Fóliovník je také jednodušší na instalaci a jeho nespornou výhodou je hmotnost, takže jej lze poměrně snadno přenést z jednoho místa na druhé. Skleníky jsou vhodnější pro ty, kteří preferují klasický vzhled skla, které na zahradě působí hodnotněji, případně pro ty, kteří se jednoduše nechtějí zabývat výměnami fólie.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-News.cz

PR-články.cz

e-Žena.cz

Related posts

Leave a Comment