Jak obnovit zašlý teakový nábytek

Dřevěný venkovní nábytek může být krásnou a funkční součástí Vaší zahrady, ale na rozdíl od umělého ratanu, plastu, nebo kovu je nutné se o něj pravidelně starat. Teakové, nebo jiné speciální exotické dřevo je sice velmi tvrdé a mnohem odolnější, že klasický smrk, nebo borovice z evropských lesů, ale i přesto je nutno o něj pečovat. Pokud jste koupili starší teakový nábytek, našli jste jej na půdě, nebo jednoduše Váš zahradní set po letech používání ztratil svou původní krásu, je vhodné provést jeho údržbu, nebo chcete-li renovaci, která se sestává ze 3 základních kroků:

  1. Broušení nábytku

Začněte tím, že celý dřevěný zahradní nábytek obrousíte smirkovým papírem hrubosti 80 a tak odstraníte šedou, zvětralou povrchovou strukturu dřeva. Na větší a lehce přístupné plochy použijte brusku, nebo vrtačku se speciálním nástavcem, ale dejte pozor na vysoké otáčky, při kterých může dojít k velmi rychlému a nechtěnému odebrání většího množství materiálu. Menší, nebo špatně přístupné plochy budete muset obrousit ručně. Po obroušení celý zahradní nábytek pečlivě opláchněte proudem vody ze zahradní hadice.

zahradní nábytek

  1. Čistění nábytku

Dále budete chtít teakové dřevo pořádně očistit. Pro tyto případy je ideální speciální čistič na teakový nábytek- ideálně postupujte dle instrukcí na jeho láhvi. Obecně platí, že se čistič používá na nábytek, který je ještě vlhký a pomocí jemného kartáče jej vpravujete do dřeva. Smyjte čistič zahradní hadicí a nechte nábytek na slunném místě důkladně proschnout. Jakmile je nábytek suchý, použijte smirkový papír zrnitosti 150 a celý set zahradního nábytku obruste tak, aby byl pěkný a měkký na dotek. Následně suchým hadrem, nebo houbičkou odstraňte prach z broušení.

  1. Ochrana nábytku

Posledním a nejdůležitějším bodem je kvalitní impregnace. Můžete použít teakový olej, ale spíše doporučujeme některý ze speciálních ochranných přípravků na teakové dřevo, které obsahují i UV filtr a vydrží běžně 4x déle. Houbičkou tento přípravek rovnoměrně rozetřete a snažte se vetřít do struktury dřeva. Ujistěte se, že se přípravek dostal do každého povrchu a rohu dřeva. Počkejte 24 hodin, zahradní nábytek pak ještě jednou otřete suchým měkkým hadříkem a můžete jej začít opět používat.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Český-magazín.cz

Krásné-bydlení.cz

SEOlaboratoř.cz

Related posts

Leave a Comment