Renovace dřevěných dveří krok za krokem

Po určitém čase sami zjistíte, že vaše krásné dřevěné dveře už nevypadají tak dobře. I když renovace dřevěných dveří znamená odstraňování starého nátěru, broušení a konečné nanášení nového nátěru, ukážeme si v krocích, jak vše dovést do zdárného konce.

Krok č. 1

Kování

Úplně na začátku je třeba ze dveří odstranit veškeré kování, aby zůstalo opravdu jenom dřevo.

Krok č. 2

Odstranění staré barvy či laku

Je jasné, že abychom dosáhli, co nejlepšího výsledku můžeme jít dvěma cestami – pouze přidat nový nátěr na starý, ovšem za předpokladu, že je povrch bez vad, oprýskání, odřenin a podobně. V tomto případě jej necháme a pouze přebrousíme a dáme nový lak či barvu na dřevo.

V případě, že povrch dveří není ideální, je třeba jej kompletně odstranit, což je sice pracné, ale za ten výsledek to stojí.

Bez odstraňování starého nátěru

V tomto případě stačí, pokud vaše dveře umyjete a odmastíte. Případně je můžete lehce přebrousit brusným papírem a odstraníte jemný prach.

S odstraněním starého nátěru

Odstranění původní barvy lze provést např. horkovzdušnou pistolí nebo případně pastou či speciálním odstraňovačem barev. Při použití chemických přípravků buďte opatrní, neboť jde o žíravinu. Prostředek se roztírá po ploše, nechá se působit a následně již můžete starou barvu včetně přípravku bez větší námahy seškrabovat.

Krok č. 3

Tmelení

Po odstranění staré barvy, dveře osadíte zpět do zárubně a vyzkoušíte, zda někde nedrhnou. Při nanášení nové barvy na dřevo je třeba počítat s tloušťkou nové vrstvy, která by pak neměla nikde zavazet.

Po předchozím odstranění starého nátěru mohou na povrchu stále zůstat nějaké prohlubně nebo vady. V tomto případě, můžete vyzkoušet smíchat piliny z broušení se syntetickou pryskyřicí a tímto vzniklým tmelem všechna problémová místa ošetřit. Zkusíme proto dveře přebrousit.

Krok č. 4

Výběr vhodné barvy či laku

Pokud byly dřív vaše dřevěné dveře napuštěné fermeží, použijte pro jejich renovaci olejové laky, které je opět ochrání. V každém případě nejsou vhodné nitrolaky, které vlivem povětrnostních vlivů mohou praskat. Stejný problém je i dvousložkových barev.

Jako první ochrannou vrstvu zvolte barvu či voskový olej, který chrání před plísněmi, houbami i UV zářením. Jelikož je u nich většinou slabší ochrana před vodou je třeba přidat ještě finální vrchní vrstvu.

Jaký je rozdíl mezi penetrací a impregnací?

V případě penetračního nátěru se sníží nasákavost povrchu, čímž usnadníte lepší přilnutí další vrstvy. U impregnačního nátěru jsou jeho součástí složky, které brání růstu plísní, hub a pronikání vody.

Krok č. 5

Kde natírat?

V ideálním případě je vhodné celý nátěr provádět venku pod přístřeškem. Jelikož se při nanášení barev uvolňují výpary, které není úplně zdravé dýchat, nemusíte řešit umělé větrání. Zároveň zde natřené dveře mnohem lépe uschnou, tedy pokud nejde o zimu nebo deštivé počasí.

Nabídku kvalitních přírodních barev na dřevo Osmo najdete na našem e-shopu www.oleje-osmo.cz

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

i-Články.cz

Svět-Ženy.cz

MetSo.cz

Related posts

Leave a Comment