Postup jak udržovat čistou vodu v bazénu

Koupací sezóna se blíží. Už víte, jaké prostředky a nástroje budete používat, aby zůstala voda ve vašem bazéně čistá po celé léto? Přinášíme 10 způsobů, které vám pomohou udržet vodu křišťálově průzračnou!

  1. Odstranit řasy a usazeniny

Na to, aby vám voda vydržela co nejdéle bez nečistot, musíte myslet už na začátku sezóny. Při jarním čištění bazénu používejte kvalitní kartáče, které odstraní mrtvé řasy a veškeré usazeniny. Kartáčem snadno očistíte jak dno bazénu, tak také jeho okraje. Zaměřte se především na místa, kde končí hladina vody. Bývají nejšpinavější.

  1. Odstranit hladinové nečistoty

Ať už máte bazén s filtrací nebo bez, rozhodně se neobejdete bez bazénové síťky. Síťka na bazén posbírá všechny nečistoty z hladiny, které filtrace nezvládne. Síťky mohou mít hrubší i jemnější oka, volte raději jemné, které posbírají i drobné nečistoty.

  1. Pravidelné vysávání dna bazénu 

Vysavače do bazénu sbírají nečistoty ze dna, stěn i z vody. Existují automatické i poloautomatické vysavače, které můžete snadno napojit na vaše stávající filtrační zařízení. Pohybují se tak, že za sebou nezanechávají výrazné nečistoty.

  1. Chlórové přípravky jsou levné a účinné

Pro úpravu vody a bazénu jsou nejčastěji využívány chlórové přípravky. Čištění bazénu chlórem je velice účinné a finančně vyjde levněji, než jiné způsoby. Spousta lidí však chlor nesnáší, protože vysušuje kůži. Nepříjemný může být také jeho charakteristický zápach. Na popularitě proto získává čištění vody bez chlóru – membránou.

  1. Údržba vody solí pro lidi s citlivou pletí

Čištění bazénu solí je oblíbený způsob bezchlórového udržování vody. Slaná voda je vhodná pro lidi s citlivou pletí, působí blahodárně proti nejrůznějším vyrážkám a ekzémům, kterým chlór nesvědčí. Aby bylo čištění vody solí opravdu účinné, je třeba používat zařízení, zvané solinátor. To rozkládá soli na dezinfekční chlor. Optimálně používejte 3 až 5 kg soli na metr krychlový vody.

  1. Bezchlórové přípravky na bázi kyslíku

Pokud jste alergičtí na chlór nebo nesnášíte jeho pach, můžete vyzkoušet také přípravky na bázi kyslíku. Vyjdou o něco dráže, jsou však stejně účinné. Využívají oxidačních účinků kyslíku, který udrží vodu křišťálově čistou po celé léto.

  1. Plovoucí dávkovače zajistí správné dávkování

Pro udržení čisté vody v bazénu je vhodné používat plovoucí dávkovače, které zajistí pomalé rozpouštění vybraného přípravku do vody. Můžete do nich použít jak chlorové, tak kyslíkové tablety.

  1. Profesionální UV desinfekce

Revolučním způsobem čištění vody v bazénu je UV desinfekce. Zatím ji využívají především provozovatelé plaveckých bazénů, může však najít uplatnění také u soukromníků. UV záření ničí genetickou strukturu mikroorganismů a znemožňuje jejich rozmnožování. Likviduje bakterie, cysty i některé typy virů, proto má využití také při dezinfekci pitné vody.

  1. Pořiďte si krycí bazénovou plachtu

Bazénová plachta, to rozhodně nejsou vyhozené peníze. Chrání vodu před nečistotami, které padají ze stromů. Pokud odjíždíte pryč na delší dobu, bazén si rozhodně zakryjte. Voda se nezačne rychle kazit.

  1. Solární plachta urychlí ohřívání vody

Kromě krycích plachet jsou oblíbené také speciální solární plachty, které zrychlují ohřívání vody a částečně brání zanesení nečistotami. Prodlužují také koupací sezónu, plavání si můžete dopřávat klidně o čtrnáct dní déle i v chladnějším počasí, protože voda zůstává teplá.

Related posts