Plynem lze vytápět i tam, kde není přípojka. Stačí si pořídit zásobník

Zemní plyn odebírá přes 60 % českých domácností. V absolutních číslech se bavíme o více než 2,5 milionu odběrných míst, ovšem ne všechna mají v dosahu plynovou přípojku. Její vybudování je finančně (a často i technicky) náročné a jako mnohem jednodušší řešení se jeví instalace plynového zásobníku.

Popularita plynu je logická. Moderní kondenzační kotle lákají na účinnost přes 100 %, což je v kombinaci s přijatelnou cenou velmi lákavá nabídka. Ale samozřejmě bychom mohli zmínit i levnější způsoby vytápění – ty však nenabízí tak komfortní obsluhu. S plynem odpadá skladování paliva, přikládání do kotle a hlídání, jestli se náhodou nechystá vyhasnout. Stačí stisknout tlačítko a kotel se pustí do díla. Třeba i dálkově, přes mobilní aplikaci.

Dalším důvodem pro plynové vytápění rodinného domu je ekologie. Oproti tuhým palivům (řeč je zejména o uhlí) je plyn mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

Jde to i bez plynové přípojky

Domácnosti, které se rozhodnou pro vytápění plynem, ale nemohou se připojit k veřejné síti, mohou požádat o zásobník na LPG. Propan je sice o něco dražší než plyn z potrubí, ovšem nejde o zásadní rozdíl, a pokud palivo nakoupíte v předstihu – v průběhu letních měsíců, vyjde vás výhodněji.

Co se týče zásobníku, může stát na zemi nebo se schovat pod ní. Doplňování LPG probíhá pomocí cisterny. V případě dostatečné kapacity vystačí zásoba zkapalněného plynu i na celý rok.

Předpokládá se, že se pro plynový zásobník rozhodne spousta domácností, které momentálně využívají staré kotle na tuhá paliva, jež dostanou od září 2022 legislativní stopku. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je možné výdaje na zřízení LPG vytápění výrazně snížit.

Jak je to s bezpečností?

Pokud se vám honí hlavou otazníky ohledně bezpečnosti, můžete je bez výčitek zahnat. Bezpečnost zásobníku na LPG je při dodržení norem srovnatelná s běžným zemním plynem. Systém podléhá pravidelným technickým a bezpečnostním revizím, v rámci kterých jsou prováděny tlakové zkoušky.

Related posts

Leave a Comment