Dřevěné pelety. Palivo pro nejistou dobu.

V současné době hýbe rozpočtem opravdu všech rychle rostoucí cena energií, která narostla opravdu turbulentní rychlostí. Není tak divu, že v době, kdy navíc končí možnost používání kotlů s emisními třídami 1 a 2 hledají lidé spolehlivý, účinný a finančně dostupný způsob vytápění a přesně takové jsou dřevěné pelety.

Dřevěné pelety zaručují maximální komfort při vytápění

Přáli byste si topit ekologicky, mít minimální práci s přikládáním, skládáním topiva do sklepa a ráno se budit do tepla? Pak by vás mělo zajímat vytápění pomocí automatického kotle na dřevěné pelety, respektive peletky, jak se jim pro jejich malý rozměr často říká.

Odstranit starosti s přikládáním – splněno

Vytápění peletami je velmi účinné a ekologické a díky automatickým kotlům s tzv. šnekem i téměř bezpracné. Kotel si sám dle potřeby a nastavení teploty přikládá a vám tak odpadá starost o to, zda jste nezapomněli včas přiložit. Díky tomu, že jsou dřevěné pelety malé a efektivní palivo, zabere vám starost o kotel jen pár minut denně o vše ostatní se prostě postará za vás.

Vyhnout se pracnému ukládání topiva – splněno

Další nespornou výhodou dřevěných pelet je i způsob dopravy do vašeho objektu. Pelety mohou být baleny v pylech na paletech nebo dovezeny v cisternách. Právě doprava cisternou patří mezi nejoblíbenější, protože vám pelety složí tam kam potřebujete. Takže už vás nečeká lopata a kolečka jako při skládání uhlí nebo sekyrka a špalek na dřevo. Prostě chvilku počkáte a dřevěné pelety máte za chvilku pod střechou.

Samozřejmě, že se vyplatí mít větší suché skladovací prostory, protože pak můžete nakoupit nejen více pelet najednou, ale hlavně dopředu. Například jarní ceny bývají i o několik desítek procent nižší než na podzim, takže předzásobit se včas se vyplatí.

Topit ekologicky, aby zde nebylo riziko nemalé pokuty – splněno

Vytápění peletami je nejen díky jejich vysoké účinnosti při spalování, ale i jejich výrobě velmi ekologické. Pelety jsou vyráběny lisováním se dřevěného odpadu, který vzniká například v nábytkářském a dalším dřevozpracujícím průmyslu. Díky nim tak tento obnovitelný a zároveň lokální zdroj dokáže lidstvo zcela využít. Při zpracování pelet se používá pouze lisování, nejsou přidávány žádné chemické látky, které by mohly škodit ovzduší. Při spalování dřevěných pelet se tak do ovzduší neuvolňuje nežádoucí CO2.

Nesnažte se šetřit na špatném místě, ve výsledku můžete prodělat i desetitisíce

Na trhu se můžete setkat s výraznými rozdíly v ceně pelet, ale není vhodné se dívat jen na cenu. Zajímat by vás mělo především jejich označení různými certifikáty kvality. Správnou volbou jsou dřevěné pelety, které mají certifikaci ENplus A1. Tyto pelety vynikají nízkou vlhkostí a popelnatostí, což znamená, že je při topení spalujete opravdu efektivně. V praxi to znamená, že při užívání takto certifikovaných pelet máte jistotu, že nemáte zbytečně velkou spotřebu pro dosažení požadované teploty, což šetří vaši kapsu i životní prostředí.

Oproti tomu se můžete na trhu setkat s peletami, po jejichž spálení vám v kotli zůstává vysoké procento popele, což značí, že výhřevnost těchto pelet není zdaleka ideální.

Related posts

Leave a Comment