Co stihnout na zahradě před zimou

Zahrada je krásný doplněk domu. Je to obrovská radost, ale i starost. Musíte se o ni průběžně starat a teď, když přichází zima, o ni pečovat tak, abyste mohli na jaře zase začít pracovat.

Využijte počasí na maximum

Letos se nám poštěstilo mít dlouhý a teplý podzim, který je ideální na přípravu zahrady na zimu. Pokud chcete vysázet nějaké nové ovocné stromy, keře nebo růže, tak stále máte šanci.

Také díky teplému počasí můžete stále zalévat. Rostliny potřebují přijímat dostatek vody a připravit se na zimní období, kdy bude země promrzlá, a kořeny rostlin nebudou moci vodu přijímat. Jakmile se však objeví první mrazíky, vodu z potrubí a hadic vypusťte, aby je zamrzlá voda nepotrhala. Zavřete kohoutky a hadice uložte do sklepa či garáže, aby byly chráněny před výkyvy počasí a silnými mrazy.

Naposledy také posekejte trávník, ale zvyšte pojezd sekačky více, protože před zimou není dobré sekat trávu příliš blízko u země. Nezapomeňte ani na postřik proti zimním plísním a hnojivo, aby tráva měla z čeho čerpat živiny.

Pravidelně hrabejte listí

Hrabání listí je sice otrava, ale zahrada vám za to poděkuje. Pod větší vrstvou spadaného listí se mohou tvořit plísně, které nikdo nechceme. Listy a odkvetlé květy můžete přidat do kompostu, ale shnilé ovoce a zeleninu ne. Mohly by být zdrojem houbových onemocnění, a proto patří do kontejneru.

Připravte záhony na příští rok

Zrýt a odplevelit záhony musí každý, kdo chce příští rok opět něco pěstovat. Ideální variantou jsou zbytky zeleniny na záhoně, které můžete zarýt a tím vytvořit zelené hnojivo. Doporučuje se přidat hnůj na místa, kde chcete sázet rajčata, okurky, papriky, květák nebo zelí. Naopak ho nedávejte tam, kde chcete mít mrkev, mohla by se objevit pochmurnatka mrkvová, postrach všech zahrádkářů.

Nezapomeňte na techniku

Až počasí přestane být příznivé a začnou se objevovat první mrazíky, tak je načase se rozloučit i se zahradní technikou. Nejdříve vaše zahradní stroje a přístroje dobře očistěte, naolejujte potřebné části, omyjte a ochranným olejem natřete zahradní nábytek a schovejte do sklepa nebo garáže, aby vše bylo připravené na jaro.

Jak ušetřit čas

Práce na zahradě je ideální odpočinkovou záležitostí, ale je na ni potřeba poměrně dost času, obzvlášť pokud chcete něco pěstovat. Ale můžete mít i zahradu se snadnější údržbou. Pokud oželíte pár věcí jako např. zeleninu či ovocné stromy, tak budete mít o pár starostí méně. Samozřejmě jsou zde i varianty, že na údržbu zahrady si najmete firmu nebo si pořídíte automatickou sekačku na trávu. Ano, ušetří vám to čas, ale bohužel peníze ne. Proto je tu půjčka na OP, abyste měli jak krásnou zahradu, tak volný čas.

Related posts

Leave a Comment