Mnohočetné využití různých typů brusek jako nepostradatelných pomocníků při rekonstrukci domu.

úhlová bruska

Úhlová, pásová, vibrační nebo excentrická. Na trhu najdete mnoho druhů brusek a vyznat se v nich není žádný med. Jedná se však o šikovné nástroje, které vám mohou ulevit od desítek hodin těžké práce.

Brusky mohou být skvělí pomocníci při stavbě domu, práci se dřevem i natírání plotu. Díky pokročilejším technologiím navíc kvalitní brusku seženete za mnohem nižší cenu než před několika lety. Velmi populární jsou také aku brusky, se kterými můžete pracovat kdekoli, bez nutnosti napájení ze sítě.

Před koupí byste si měli dobře prostudovat, k čemu jednotlivé typy slouží. Například excentrická bruska se sice hodí na jemnější práce než ta vibrační. Pokud však budete potřebovat zahladit rohy, jste v koncích.

Každá bruska se zkrátka hodí na něco jiného. Podívejte se proto na přehled nejčastějších typů.

Úhlová bruska – nejznámější typ brusky, je známá také jako flexa či rozbruška. Nejčastěji vídáme úhlové brusky s průměrem 125 a 230 milimetrů. První typ se používá na řezání plechů a obkladů, větší kotouče pak pro leštění kovových i stavebních materiálů, snadno odstraní rez i barvu.

Pásová bruska – ideální pro velké plochy. Bývá vybavena velmi výkonným motorem, který vám usnadní práci. Výborná je pro práci se dřevem – obrušování prken, trámů a desek. Skvěle leští i plasty.

Vibrační bruska – brusné plátno ošetří rovné plochy a vyhladí každou nerovnost. Skvěle se hodí na dlouhou práci. Dostanete se s ní i do špatně přístupných rohů a hran.

Excentrická bruska – perfektní pomocník při broušení zaoblených povrchů. Hodí se na jemnější práci než vibrační bruska a pro povrchy s větším počtem nerovností.

Dvoukotoučová – slouží k broušení a naostření nástrojů, neměla by chybět v žádné dílně.

Přímá bruska – zdaleka nejlepší volba, pokud při práci potřebujete maximální přesnost. Vysoký počet otáček zajistí detailní zpracování.

Bruska na sádrokarton – oceníte ji především při stavbách, snadno totiž vyhladí stěny i stropy. Od ostatních typů se liší dlouhou rukojetí a odsávací hadici, která pohltí všechny nečistoty.

Při výběru brusky se zamyslete, k čemu všemu ji budete používat. Plánujete stavbu domu či rekonstrukci? Bruska na sádrokarton vám ušetří spoustu námahy. Rádi pracujete se dřevem nebo toužíte po nové pergole? S pásovou bruskou budou i stará prkna vypadat jako čerstvě nařezaná.

Pokud máte zatím jen matnou představu, k čemu všemu budete ji používat, doporučujeme sáhnout po úhlové brusce. Ze všech typů je zdaleka nejuniverzálnější a díky snadné ovladatelnosti a malým rozměrům ji využijete při opravdu široké škále činností.

Related posts

Leave a Comment