Kvalitní matrace je základ vašeho dobrého spánku. Jak ji správně vybrat?

V posteli denně strávíme 6-8 hodin spánkem. Za rok to jsou tisíce hodin spánku, který může být dobrý, nebo taky špatný. Základem dobrého spaní je jednoznačně matrace. Ta asi pravděpodobně nepatří mezi produkty, který byste kupovali každý den. Právě proto je důležité výběr neponechávat pro strýčka příhodu a dobře si vše promyslet. Nabídka na trhu je v dnešní době už široká, takže se v ní dá poměrně jednoduše ztratit. Jak tedy vybrat matraci tak, aby se nám investice do dobrého spaní opravdu vyplatila?

Zdroj: Picaso-m.cz

Jak poznat tu pravou?

Samozřejmě mluvíme o matraci. A narovinu říkáme – dokonalý ideál matrace neexistuje. Důvod je jednoduchý, každému prostě vyhovuje něco jiného. A to, jak vám matrace sedí nebo nesedí ovlivňuje hned několik aspektů, jako např:

  • váha,
  • výška,
  • věk,
  • výška postele,
  • rošt postele,
  • spíte sami nebo v páru,
  • nejčastější poloha, ve které spíte,
  • zdravotní stav,
  • a ve finále i vaše osobní preference.

(Ne)psaná pravidla pro výběr matrace

Pojďme si teď trochu blíže představit, jak by výběr matrace měl probíhat a jaká jsou jeho (ne)psaná pravidla. 

  1. Matraci vybírejte individuálně, případně dle potřeb páru. Jestliže nakupujete matrace pro celou rodinu, každý člen rodiny si zaslouží takovou, která bude splňovat jeho představy a bude mu vyhovovat. 
  2. Rozhodujícím parametrem je tvrdost matrace. Matrace by neměla být ani moc tvrdá, ani moc měkká. Klíčovými body jsou ramena, boky a bedra. Jelikož bývají ramena a boky těžší, matrace by se pod nimi měla lehce prohnout. Naopak u beder je potřeba, aby je matrace nadnesla. Tímto bude zajištění ideální polohy, kde je tělo v jedné rovině. Právě tvrdost úzce souvisí s váhou, matrace by se měla přizpůsobit křivkám vašeho těla. Tuto funkci skvěle plní např. matrace z paměťové pěny.  
  3. Délka matrace by měla být zhruba o 20 – 30 cm větší než je vaše výška. Asi nikdo netouží po tom, aby mu trčely nohy z postele. Šířka poté záleží na rozměrech postele, za komfortní velikost se označuje za 90 cm v případě jednotlivce. U páru postačí i 80 cm na jedno lůžko. 
  4. Výška matrace se odvíjí od výšky postele. Nižší postel doplňte o vyšší matraci, vyšší postel si může dovolit i nižší matraci. Zároveň platí, že výška by se měla pohybovat okolo 20 cm (minimálně 18 cm), u starších lidí i více. 

Zdroj: Pixabay.com

Na zkoušku nic nemá

Doporučujeme si matraci vyzkoušet, to ale nutně neznamená vyškrtnou z možností pro nákup e-shopy. Dobré e-shopy s matracemi mají možnost vyzkoušet si zboží na prodejně nebo showroomu. Při zkoušení:

  • Mějte na sobě co nejméně oblečení, které by mohlo tlumit vnímání vašeho těla. Odložte si bundy a kabáty.
  • Jestliže spíte v páru, dojděte na zkoušku oba dva.
  • Lehněte si na matraci celým svým tělem a v takové poloze, v jaké nejčastěji usínáte.  
  • V případě, že jste alergici, vybírejte takový materiál, který vás nebude dráždit.

Tipy na závěr

Výběrem a vyzvednutím matrace vše nekončí. Ani ta nejlepší matrace vám nevydrží, jestliže se o ni nebudete správně starat. Důsledná péče zajistí, že vám může matrace vydržet i 10 až 15 let. Ideální dobou pro výměnu ale bývá 5 až 7 let. 

  • Pravidelně v ložnici větrejte. Vlhkost se může v matraci usazovat, což tvoří ideální podmínky pro tvorbu mikroorganismů a plísní. Jednou za čas matraci také otáčejte, aby se její okolí provzdušnilo.
  • Pořiďte si chránič matrace nebo podložku na matraci. Tento pomocník chrání matraci před vnějšími vlivy – prachem, potem a jinými nečistotami. Nepropustné chrániče navíc dokážou ubránit matraci i před tekutinou. Tuto výhodu oceníte u menších dětí a také u seniorů.
  • Nezapomínejte sejmout potah matrace a vyprat ho. Jestliže vaše matrace potah nemá nebo není snímatelný, obstarejte si ho. Případné nečistoty můžete vyčistit pomocí navlhčeného hadříku. Vyvarujte se ale tomu, aby se voda příliš prosakovala do jádra matrace. 

Zdroj: Picaso-m.cz

Related posts

Leave a Comment