Jaké je to žít 50 let na stejném místě

„Narodil jsem se tady. V roce 1963 dům koupili moji rodiče, protože jim tehdy byl odebrán statek v Trubějově. Tehdy tu býval malý dělnický dvojdomek, opuštěný a zdevastovaný.   Druhý z dvojdomku jsme přikoupili poté, co soused zemřel. Začala první přestavba. A tehdy jsem se tady i oženil“, vzpomíná Miloš Drapač. Dům na Náchodsku má za sebou celkem 3 rekonstrukce. První opravou prošel už v 60. letech, při té druhé, těsně před revolucí, se majitelé pustili do oprav daleko výrazněji. Na řadu přišla plastová okna, koupili si střechu na celý život. Inspiraci hledali při dovolených v Chorvatsku. „Můj otec zemřel, dcery potřebovaly bydlení. I proto jsme se rozhodli rekonstruovat do třetice“, dodává Miloš Drapač.

Propojení interiéru a exteriéru zvládl architekt na jedničku

S dispozicí domu majitelům velmi pomohl Ateliér Tsunami z Náchoda, který se s nimi od začátku držel na stejné vlně. U přestavby chtěli majitelé upřednostnit obytné prostory v přízemí domu.   V patře se tak nachází pouze pokoj pro hosty s koupelnou a soukromé studio k poslechu hudby. Po dřívějších zkušenostech majitelé hledali především osvědčenou kvalitu, protože jejich cílem bylo dům opravovat naposledy. Při výběru materiálů a řešení celkové koncepce domu proto upřednostnili praktičnost, jednoduchost, čistotu a spojení exteriéru s interiérem. Ateliér Tsunami navrhl například i průchozí dveře do ložnice. Dveře mají po stranách sklo a tím je celá chodba vzdušná a zároveň křehká. Na konci chodby do ložnice je vidět v zahradě i strom břízy. Majitelé si tento uklidňující motiv velmi pochvalují a mají ho namísto velkého obrazu. Díky němu vnímají čtyři roční období daleko intenzivněji. Interiér se spojuje s exteriérem v celém domě skrze velká okna. V zahradě jsou navíc nasvícené rostliny i večer. Jejich listy se pak objevují i na fasádě a pozitivní energie zahrady proniká do domu i po západu slunce. Majitel úspěšné firmy se světelnou reklamou si doma se světly opravdu vyhrál. Například v koupelně jsou použity led diody s měkkými teplými tóny. Jsou skoro až u stropu a navozují tak intimní atmosféru bez bodavého světla. V domě jsou pak i další podsvícení, například postele v ložnici nebo lavice u krbu. Světelná mozaika na chodbě, kterou si Miloš Drapač vytvořil sám, je unikátní hlavně kvůli stínům na zdi, které večer vytváří. Stejně tak jako světla si vyrobil i kryty na podlahové topení, které právě v ložnici krásně ukazují propojení interiéru a exteriéru. Kryty totiž souzní s oblázky venku v zahradě.

Kuchyně je nejdůležitější místností v domě

Hradecké designové studio AD1150 Drapačovým pomáhalo s návrhem kuchyně a koupelen. Prostor kuchyně mají propojený s obývákem. Jako první se nezvykle řešila digestoř. Pokud se totiž v kuchyni dříve vařilo, nebylo kvůli hlučné digestoři možné zároveň používat televizi. Změnila to až digestoř Gutmann. Tichá, krásná, u stropu a s odsáváním venku na střeše. V kuchyní se o víkendech vaří i pro osm a více lidí. „Máme velkou rodinu a spoustu přátel. Naše kuchyň je využívána na sto procent. Baví mě její uspořádání i použité materiály a povrchy. Zbožňuji zdvojená šuplata. AD1150 nám navrhlo kuchyň, která vypadá zvenku minimalisticky, ale uvnitř skrývá spleť přehledných přihrádek a šuplat. Její uspořádání nám dovoluje maximální využití“, dodává Martina Drapačová. Kuchyňská deska je z materiálu TechniStone® v odstínu Noble Troya. Nenápadný, nadčasový, zemitý až neutrální odstín, který uklidňuje. Neokouká se. „Zbožňuji ten barevný solitér, který obměňuji jen doplňky. TechniStone® jsem zvolila na jistotu. Pro mě je to teplejší a praktičtější materiál než pravý kámen. Ten jsme z původní kuchyně dali do venkovní kuchyně. Netrávím ani čas přehnaným úklidem desky. Perfektní je voda, do které maximálně pro větší lesk přidám přírodní saponát“, dodává Martina Drapačová. V kuchyni je materiál v odstínu Noble Troya i na stěně. Majitelé se velmi báli, jak se desku podaří zaměřit, aby nedošlo k chybě a obávali se i velké viditelnosti spár. Kamenická dílna Bruno Paul vše vyřešila zaměřovacím přístrojem Proliner. Zaměřování probíhalo primárně skenováním korpusů kuchyňských skříněk a následně byly zakresleny technikem veškeré otvory pro varnou deska, dřezy a elektrické zásuvky. Proces trval dvě hodiny a dodání hotové desky tak proběhlo naprosto bez problémů. A spáry jsou nakonec vidět jen minimálně, což si majitelé velmi pochvalují. Na lince se sedí a povídá, maluje a vaří s láskou.

Novodobé baroko v moderním interiéru

Přirozené propojení mezi moderní kuchyní, jídelnou, betonovými stropy a obývacím pokojem tvoří barokní komoda s černým mramorem z roku 1850. Komoda byla vyrobena ve Vídni. „Mám ji po mamince, která ji dědila už po své mamince. V komodě je umístěna slánka a pepřenka, taktéž po moji mamince. Do dnešního dne mají stejné místo. Ta komoda je moje dětství“, říká Miloš Drapač

Krb, který vás příjemně ošálí

Plynový krb? Nikdy! Majitelům se myšlenka studeného plynového krbu s modrou barvou plamene nelíbila. Až když uviděli hořet plynový krb Laube naživo, názor změnili. Zjistili taky, že krb vyhřeje místnost do deseti minut a že opravdu nikdo nepozná, že plamen je plynový. Má v sobě totiž i vyvíječ jisker, takže dřevo klasicky praská. Oranžové diody zase nahradí teplou barvu ohně. V krbu jsou polínka naskládaná na sobě podle přesného schématu. Po zapnutí krbu je plamen modrý zhruba deset minut a sklo krbu se orosí, pak se zapnou led diody a plamen změní barvu, začne hřát. Jednou za rok společnost Laube provede revizi plynu a vyčistí krb. Okolo krbu Drapačovi zvolili ruční malbu v imitaci betonu od náchodského malíře pana Rouska.

Střecha za milion

Důležitým momentem bylo i vybrání nové střechy. Kvalitní střechu vybírali pečlivě hlavně kvůli velké ploše, kterou na domě zaujímá. A opravdu chtěli střechu na celý život. „Do střechy rakouské firmy Prefa jsme se zamilovali. Hliníková, kvalitní střecha nám určitě vydrží a antracitová barva láká i lidi v okolí k tomu, aby u nás zazvonili a zeptali se, co to vlastně máme za krásnou střechu“, říká Miloš Drapač.

Nadčasový, funkční a designový nábytek je samozřejmost

Majitelé okouzlila německá značka nábytku Rolf Benz. Mají od ní jídelní stůl a židle i pohodlnou sedací soupravu v obývacím pokoji. V ložnici naopak propadli propracované svůdnosti nábytkářské krásky Hülsta, postel v ložnici je od značky Hästens. „Když ji vyzkoušíte, nechce se vám nikde jinde spát. A je to pravda.“, dodává Martina Drapačová. Zajímavá je i lampička v ložnici od Ingo Maurer, pojmenovaná Lucellino tichs.

Finální rekonstrukce probíhala: 2014 -2017. Celkové náklady rekonstrukce:  10 milionů korun. Majitelé: Martina a Miloš Drapačovi, www.eldr.cz

Related posts

Leave a Comment