Jak si poradit s výběrem pánve? Tohle jsou kousky, které by ve vaší kuchyni neměly chybět!

Mezi nádobí na vaření neodmyslitelně patří i pánve. Existuje několik druhů a každá se hodí trochu na něco jiného. Ať už se poohlížíte po nové pánvi, nebo jen potřebujete doplnit svou kuchyňskou výbavu o specifický kus nádobí pro vaření konkrétního pokrmu, v článku najdete rady a inspiraci, jak získat ten správný kousek do své kuchyně.

Jak vybrat dobrou pánev?

Poradit si s výběrem pánve, aby splňovala všechny požadavky, není nic jednoduchého. Nic by se na ní nemělo přichytávat, její čištění by mělo být snadné a rychlé a musí nabídnout dostatečný prostor pro přípravu vybraného pokrmu.

Při výběru si vždy nejdříve ověříme, že daná pánev bude kompatibilní s naším sporákem. Platí to hlavně pro indukční desky, kdy musí být pánev vybavena ocelovým dnem. Pozornost věnujeme i výběru vhodných rozměrů v závislosti na množství jídla, jaké potřebujeme připravit.

Rozdělení podle materiálu

Velmi důležité je rozdělení podle materiálu, protože každý z nich nabízí rozdílné vlastnosti. Hodně oblíbené jsou například keramické pánve. Ty jsou vhodné pro přípravu pokrmů za nižších teplot, kdy se jídlo nepřipaluje. S keramickou vrstvou je potřeba zacházet opatrně, aby nedošlo k jejímu poškození. I cena za keramickou pánev patří spíše do nižší kategorie.

Litinové pánve vynikají svou odolností a kuchaři nedají dopustit také na nepřilnavý povrch. Výhodou je i příznivá cena, za kterou získáte pánev se schopností rovnoměrně rozvádět teplo. Nevýhodou však může být větší hmotnost, což trochu ztěžuje manipulaci a následnou údržbu.

Naopak velmi lehké jsou hliníkové pánve. Použitý materiál je také skvělý pro vedení tepla. Pozitivem je i nízká cena. Na druhou stranu je u levných hliníkových pánví potřeba počítat s určitými nedostatky. Velmi snadno se poškrábou, což znamená, že se při neopatrném používání může jídlo za čas připalovat. Pokud dojde k narušení hliníkové vrstvy, konzumace jídla připraveného na takové pánvi není dobrá pro zdraví.

Velice oblíbené jsou také nerezové pánve. Spojují hned několik výhod, mezi které patří velmi univerzální použití a snadná údržba, kdy je možné pánev dát i do myčky. Její předností však není rovnoměrné vedení tepla.

Moderní titanové pánve jsou oblíbené pro svou odolnost a nepřilnavý povrch. Hodí se i pro použití na indukční desky a vypořádají se i s většími teplotními rozdíly. Drobnou nevýhodou však je cena, protože kvalitní pánev z titanu je dražší.

Teflonové pánve jsou univerzální a jejich cena bývá nižší, což jsou důvody, proč jsou tak vyhledávané. Tenká teflonová vrstva slouží k dosažení nepřilnavosti pánve. Při dobré péči taková pánev vydrží hodně, ale musíte si dát pozor na správné používání, kdy se nedoporučuje rozpalovat na více než 250 °C a pro manipulaci s pokrmem používat dřevěné či plastové nádobí, aby nedošlo k poškrábání teflonové vrstvy.

Každá pánev na trochu jiné vaření

U pánví můžeme dále rozlišovat druhy v závislosti na tom, pro jaké vaření jsou určeny. Kromě klasických univerzálních se tak setkáváme s dalšími typy, jako je například oválná pánev na ryby Tescoma SmartCLICK. Její předností je oválný tvar, takže na ní snadno připravíte i rozměrnější ryby. Jemné drážkování se postará o perfektní propečení masa.

Do popředí se dostává také asijská kuchyně se svými rýžovými či nudlovými směsmi. A právě pro přípravu takových jídel se bezvadně hodí hlubší nerezová pánev WOK Cerammax od Kolimax. Nabídne dostatečnou velikost pro snadné míchání pokrmu i typické pohazování, aby se vše rovnoměrně osmahlo.

V rámci klidné snídaně i jako chutný dezert si jistě rádi připravíte palačinky. K tomu je potřeba nepřilnavá pánev na palačinky Smartclick, s jejíž pomocí vykouzlíte nádherně tenké crepes.

Někdo má zase více rád tlustší těsto u lívanců. Na pánvi na lívance Tescoma Smartclick ale vykouzlíte i pěkná volská oka či chutné bramboráčky. Požadavkem je v tomto případě opět nepřilnavý povrch a kulaté prostory, díky kterým bude každý lívaneček a bramborák stejně velký.

Poměrně univerzální a velmi praktické jsou grilovací pánve, na kterých připravíte maso i zeleninu s pocitem, jako když je pokrm právě vytažen z grilu. Může za to praktické drážkování a nepřilnavý povrch grilovací pánve Tescoma i-Premium Stone v hranatém tvaru uzpůsobeném tak, aby se vám dovnitř vešlo co možná nejvíce kousků masa či jiného pokrmu.

Video Pánve Tescoma Smartclick

 

 

A kde pánve pořídíte?

Jak už to dnes bývá, tak samozřejmě z pohodlí domova na internetu. Na domacipotreby-franta.cz můžete aktuálně využít slevový kupón s 10% slevou na nezlevněné pánve značky Tescoma.

Related posts

Leave a Comment