Topte výhodně a ekologicky

Přemýšlíte nad tím, jak budete během zimních měsíců vytápět dům či chalupu? Otázka trápí mnohé, kteří se snaží najít co nejpřijatelnější alternativu. S přicházející zimou nemusí končit dokonce ani chalupaření. Právě naopak. Mnoho rodin si rádo odpočne ve společnosti rodiny či přátel v přírodě i během zimního období.

Ušetřete peníze

Na zatápění v chatě můžete využívat brikety, které jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale ušetří i vaši peněženku. Brikety jsou vyráběny z pilin tvrdých dřevin – jako jsou buk a dub a při jejich výrobě se nepoužívají chemické přísady ani lepidla.

Vysoký tlak při lisování dodává dřevěným briketám potřebné vlastnosti, jako je vysoká výhřevnost a nízká vlhkost.

Vyzkoušet můžete i noční brikety, s nimiž je vytápění ještě pohodlnější. Noční brikety hoří 10 až 16 hodin, díky čemuž není potřeba přikládat během noci. Jsou vyráběny z čištěné kůry, mají minimální podíl dřeva a udržují teplotu rovnoměrně.

Jak poznáte kvalitní brikety?

Nejprve prozkoumejte parametry briket. S trochou vědomostí kvalitu rozpoznáte snadno. Brikety by měly obsahovat pouze čisté slisované dřevěné piliny. Chemické přísadyjsou u briket tabu. Stejně tak by briketyneměly obsahovat žádné další rostlinné přísady a barevné částice. Podstatné je i to, abyste si vybrali úplně suché brikety. Pokud u výrobce natrefíte na brikety, které vypadají podezřele vlhce, raději se poohlédněte někde jinde.

Ekologický způsob je v módě

Dřevěné brikety jsou vyráběny pod lisovacím strojem. Skládají se z dřevěných pilin, a tedy z odpadu dřevní výroby, díky čemuž je efekt ochrany prostředí dvojnásobný.

Oblíbené jsou i pelety

Pelety, vyráběné z měkkého dřeva, konkrétně ze smrkového dřeva bez kůry, jsou lisovány pod vysokým tlakem a neobsahují žádné chemické přísady ani pojiva. Přírodní lignin, který je součástí dřeva, se pod vysokými teplotami změní na pojivo a nahradí tak lepidlo. Pelety jsou vhodné pro peletové kotle, krby a kotle automatické či poloautomatické.

 

Zkuste pelety či brikety i vy, k vytápení dřevem se pak již pravděpodobně nebudete chtít vrátit.

Related posts

Leave a Comment