4 skvělé způsoby jak štípat dříví

Vytápění domu nebo chaty dřevem vyžaduje stálý přísun štípaných polen. Málokterý způsob vytápění domácnosti je tak ikonický a výhřevný jako spalování dřeva – zvláště pokud ho řežete a štípete sami. Tvrdá fyzická dřina štípání dřeva u většiny ostatních způsobů vytápění chybí, spolu s pocitem úspěchu, když je váš dům během sněhové bouře hezky vytopený. Pokud byste tuto zimu rádi vyzkoušeli vytápění dřevem, ale nejste si jisti, kde začít, čtěte dále.

Stejně jako všechny praktické praktické dovednosti, schopnost štípat palivové dřevo spočívá ve dvou věcech: správných znalostech a správných nástrojích. Znalosti přicházejí se zkušenostmi a nejlepší způsob, jak získat obojí, je začít svou cestu s někým, kdo už má se štípáním dřeva nějaké zkušenosti. Co se týče nářadí, to, co bude pro vás nejlepší, závisí na tom, kolik dřeva plánujete každou sezónu spracovat, a jak moc času tomu chcete věnovat. Zde jsou čtyři možnosti.

Štípací sekera

Štípací sekera, nazývaná také štípací maul, je jedním z nejjednodušších způsobů, jak začít štípat dříví. Tento nástroj se vyznačuje velkou, těžkou, klínovitou ocelovou čepelí připevněnou k dlouhé robustní rukojeti. Záměrem je máchnout sekerou dolů a zasáhnout tenkým okrajem její hlavy do horního povrchu polena, s dostatečnou silou na rozdělení polena na dvě části. Dále postavte dvě poloviny na jejich konce, a každou znovu rozdělte. Postup opakujte, dokud kousky naštípaného dřeva nebudou tak jemné, jak potřebujete. Štípací sekera má obvykle třístopou rukojeť a hlavu vážící i deset kilogramů. Kratší a menší modely jsou k dispozici pro lidi, kteří postrádají sílu. Štípání palivového dřeva sekerou je únavné a pomalé ve srovnání se štípačkou, ale určitě je uspokojivé.

Pokud však plánujete každý rok rozštípat víc dřeva než ručně zvládnete, pravděpodobně vám dobře poslouží štípače dřeva, ať už plynové, nebo elektrické. 

Štípač dřeva na plynový pohon

Tento stroj, nazývaný také kinetická štípačka, využívá sílu spalování k rychlé práci s hromadou palivového dřeva. Díky páce připojené k pohyblivému ocelovému klínu pomocí vnitřního setrvačníku a řemenového systému je tento typ štípačky pro majitele domů nejrychlejším způsobem štípání dřeva. I když je jejich tonážní třída (jak velkou silou působí na konec polena) často vysoká, kinetická štípačka tuto sílu nedokáže udržet dlouho. Uzly naplněné nebo zkroucené kmeny často způsobují, že se potýkají a vyžadují několik švihnutí pákou, aby se nakonec rozdělily. Přesto, pokud toužíte po rychlosti a vyšším množství produkce dřeva, je těžké porazit dobrou setrvačnou štípačku.

Hydraulická štípačka dříví

Hydraulický stroj je vzhledem a ovládáním podobný kinetické štípačce obvykle pomalejší, ale mnohem pevnější. Pomocí hydrauliky místo řemenů a setrvačníků dokáže tento stroj rozštípnout jakýkoli kmen, jako by to nic nebylo. Tento stroj vás nezklame, a to ani s těmi nejtvrdšími a nejdrsnějšími kusy dubu a javoru, které najdete.

Ruční štípačka

Někteří lidé chtějí štípat palivové dříví, aniž by se obtěžovali s velkými, hlasitými stroji. Mohou také postrádat sebedůvěru nebo fyzickou sílu k efektivnímu máchání sekerou. Zde přicházejí na řadu ruční štípačky. Konstrukční detaily se liší, ale většina obsahuje ocelový klín připojený k hřídeli, která je namontována v každém kmenu nebo vedle něj. Posuvné závaží na násadě má být naraženo do tlustého okraje klínu, vrazit jej do konce dřeva, a nakonec rozštípnout poleno. Nevýhoda? Ruční štípačka je jedním z nejpomalejších způsobů jak vaše dřevo štípat.

Related posts

Leave a Comment