Dostala fasáda vašeho domu přes zimu zabrat? Poradíme, jak ji vyčistit!

Zima je sice už u konce, ale škody, které napáchala na vašem domě, se musí odstranit. Hodně zabrat dostane obvykle střecha, ale asi nejvíce působení mrazu, větru a sněhu odnese fasáda. Proto byste ji měli nechat po zimě zkontrolovat a vyčistit.

Existuje hned několik metod, jak fasádu vyčistit. Nejlepší způsob se vybírá na základě několika faktorů, mezi které patří stav fasády, její stáří, typ povrchu a také to, jak moc je fasáda znečištěná.

Nejčastějším důvodem znečištění bývá usazený prach, saze a bahno, v některých případech se na fasádě mohou objevit také mechy a lišejníky nebo solné květy. Přesná kombinace je závislá na tom, kde váš dům stojí. Běžné nečistoty z fasády pohodlně dostanete dolů, ale existují i ty, s kterými si tak snadno neporadíte.

Důvodů, proč byste fasádu měli udržovat v čistotě, je hned několik. Kromě estetického hlediska má pravidelné čištění i jiné výhody. Čistá fasáda přidává domu na hodnotě a pomáhá při prodeji. Odstranění lišejníků, mechů a plísní zlepšuje vnitřní mikroklima objektu. 

Jak fasádu čistit svépomocí

Pokud není fasáda opravdu silně znečištěná, můžete se o její čištění pokusit i sami. Obvykle se používají tyto metody:

Čištění na sucho

Hrubší nečistoty, jako je tráva, pavučiny apod., odstraníte pomocí smetáčku nebo je vyluxujete. Je to velmi jednoduché a v případě hrubších nečistot i velmi efektivní řešení.

Čištění na mokro

Pokud se na fasádě objeví skvrna, můžete ji zkusit umýt vlažnou vodou s jarem. Obyčejnou houbičkou na nádobí nebo kartáčem jemně omývejte postižené místo. Pozor na to, aby voda, kterou používáte, byla demineralizovaná, protože ta na sebe efektivně naváže veškeré nečistoty. 

Pryč s plísní

Pokud na domě objevíte plíseň, pak byste měli zamířit do obchodu speciální (fungicidní) přípravky. Dokáží si poradit s již vzniklými plísněmi, ale velmi dobře působí i jako preventivní ošetření fasád. K čištění vám stačí kartáč. 

Vysokotlaký čistič

Dalším řešením je čištění fasády pomocí vysokotlakého čističe. Kombinace proudu horké vody a páry jsou velmi účinnými pomocníky v boji s nečistotami na fasádě. Jedná se proto o jeden z nejčastěji využívaných způsobů. Má to však svá úskalí.

Vzhledem k vysokému tlaku, který může dosáhnout až 1 000 atmosfér, se tato metoda hodí na fasády z pevnějších materiálů. Ty měkčí byste mohli zničit. Kromě toho by tryska měla být ve vzdálenosti zhruba 15 cm od povrchu.

Profesionální čištění

U vyšších domů a v případě, že je znečištěná vyšší plocha, je lepší se obrátit na odborníky. To platí i v případě, že se do čištění fasády nechcete pouštět sami. Odborníci obvykle zvolí jednu z následujících metod:

Čištění vodou a kartáčem

Při této metodě se využívají speciální kartáče, přesný typ se vybírá podle typu fasády a druhu nečistot. Čištění zaprášené nebo jinak znečištěná fasády se díky tomu dá udělat velmi šetrně, a tak se fasáda nepoškodí. Samozřejmostí je používání demineralizované vody, která na sebe váže prach i jiné usazené nečistoty a dochází tak k hloubkovému čištění. Díky tomu vydrží fasáda čistá delší dobu.

Podobným způsobem lze vyčistit fasádu i od plísní, hub a mechů. Metoda je stejná jako u klasického čištění, ale přidávají se speciální chemické přípravky. Ty jsou certifikované a hygienicky nezávadné. Jejich použití závisí na druhu poškození, rozsahu nečistot a struktuře fasády. Kartáče aplikují chemické čisticí prostředky do hloubky. Díky tomu působí čištění zároveň preventivně.

Pískování

Pískování je tlakové čištění povrchů abrazivem. Tento způsob je sice velmi účinný, ale také velmi prašný. Je třeba počítat s tím, že suché pískování dokáže vytvořit až několikametrový mlžný opar. Pokud budete zvažovat tento způsob čištění fasády, ptejte se firmy, jakou technologii používá. Například společnost ARS.cz používá  tryskací systém Torbo se sníženou prašností. Suché tryskání je obohaceno o vysokotlaký vodní paprsek v rozsahu 300–2500 barů.

Suchý led

Fasády je možné také čistit pomocí suchého ledu. Tato inovativní technologie je zvláště šetrná a odstraní z povrchu pevně ulpívající nečistoty. Při čištění využívá pelety suchého ledu jako otryskovací medium. Díky tomu se velmi efektivně a rychle odstraňují například graffiti.

Pokud si nejste jisti, z jakého materiálu je vyrobena vaše fasáda, nebojte se svěřit ji profesionální firmě, která si s vaší fasádou poradí. Firmy často nabízí i možnost pravidelných kontrol a péče.

Related posts

Leave a Comment