Až se vás zahrada zeptá „Jste připraveni na práci“? Co odpovíte?

Kdo má u domu zahradu, ten ví, že je na ní stále co dělat. Aby vám šla práce lépe od ruky a neodnesli jste si nepříjemné zranění, měli byste myslet na správné pracovní ochranné pomůcky.

Že je nepotřebujete? Jste si jisti? Tak si pojďme vyjmenovat, co všechno vám při zahradničení nebo při práci v dílně hrozí.

Zahrada i dílna skrývají mnohá nebezpečí

Mezi klasiku patří drobné odřeniny, puchýře, menší pořezání, popáleniny od kopřiv nebo spáleniny od sluníčka.

Horší už je, když si například plnou vahou šlápnete na hrábě, zraní vás odletující kamínek od sekačky, napadají vám do očí dřevěné hobliny při řezání větví nebo se kladivem uhodíte do prstu.

Vůbec nejhorší zranění vám hrozí při práci s nástroji. Brusky, elektrické hoblíky, ruční i motorové pily, svářečky – to vše jsou přístroje, které dokáží nadělat pěknou paseku. Navíc zranění ze zahrady i z dílny bývají vždy nějakým způsobem kontaminována špínou a bez vydesinfikování hrozí záněty a další nepříjemnosti při hojení.

Řešit rychlý odvoz na pohotovost nechce asi nikdo. Proto je lepší mít alespoň základní ochranné pracovní pomůcky vždy v záloze.

Nejčastěji zraněné bývají ruce

Při práci na zahradě trpí nejvíce ruce, proto je třeba je chránit, nejlépe pracovními rukavicemi. Nespoléhejte na to, že si pořídíte jedny a máte vystaráno. Na každou činnost se totiž hodí jiné a podle toho, co zrovna kutíte, vybírejte i typ pracovních rukavic.

Pro rýpání v záhonku a vytrhávání plevele vám budou stačit jednoduché textilní či bavlněné rukavice. Na práci v dílně se vybavte koženými nebo kombinovanými rukavicemi, které ochrání prsty před padajícími předměty nebo před skřípnutím a pořezáním. Na sekání zahrady se vám určitě osvědčí antivibrační rukavice a pokud se chystáte řezat motorovou pilou, chraňte si prsty neprořeznými rukavicemi. K natírání a k práci s chemikáliemi jsou určeny povrstvené rukavice nebo chemické rukavice odolné proti působení chemikálií a rozpouštědel. Tyto rukavice i snadno očistíte.

Ochrana hlavy je základ

Hlava je velmi zranitelná. Jen si představte meloun, na který z výšky spadne cihla. A teď si na jeho místě představte svou hlavu. Au au.. to by bolelo. Hlavu je potřeba chránit před úrazem hned v několika liniích.

Helmy a přilby

Při řezání stromů, při bouracích pracích i při stavbě nového díla by vám na hlavě vždy měla sedět ochranná přilba, která ztlumí náraz od padajícího předmětu nebo ochrání bok hlavy, když si nevšimnete překážky a hrdě nakráčíte čelem k trčící větvi nebo trámu. Nižší ochranu představují různé čepice a kšiltovky. I ty ale dokáží zabránit nepříjemnému úpalu nebo úžehu a ve vlasech se vám neusadí rozvířený prach nebo odletující piliny.

Chrániče sluchu

Víte, že obyčejná sekačka dokáže vydávat hluk 90 dB, příklepová vrtačka umí až 100 dB a motorová pila dokonce 110 dB? To je randál, jako kdyby u vás startovalo letadlo. V těchto případech je už namístě sáhnout po chráničích na uši. Ideální jsou mušlové chrániče, které krásně zakryjí celý boltec a dají se nastavit podle vašich potřeb. Menší ochranu pak poskytnou i zátkové chrániče.

Ochranné brýle, štíty a kukly

Naše oči jsou velmi citlivé a stačí malá nečistota a nepříjemnost je na světě. Při menších pracích si nasaďte alespoň jednoduché ochranné brýle, abyste předešli zranění od odletujících nečistot a úlomků dřeva nebo materiálu. Plusem je, když máte brýle s ochranou proti poškrábání a s UV filtrem. Tam, kde je prašné prostředí se už hodí brýle s těsněním, které nepropustí jemný prach k vašim očím. Při řezání dřeva a prořezávání větví je vhodné nasadit obličejový štít, který ochrání celou tvář, protože tříska zabodnutá v bradě nebo v obočí není nic moc. Když svařujete, je svařovací kukla samozřejmostí… ale to snad ví každý!

Pracovní obuv se nikdy neztratí

Jasně, že tenisky nebo sandály jsou pohodlné, ale vaše nohy moc neochrání. Nechte si je tedy na výlet do přírody nebo do města. Na zahradu a do dílny nazujte něco spolehlivějšího. Při sekání trávy se vyplatí obout pracovní boty s protiskluzovou podrážkou, protože čerstvě posekaná tráva prostě klouže. Do dílny zase obujte obuv s ocelovou špičkou a s ochranou proti olejům a pohonným hmotám. Dobré je, když je podešev odolná proti propíchnutí… to jen kdyby se vám po zemi válel nějaký ten hřebík.

Unrecognizable person on construction site wearing protective worker red black pants trousers

Pracovní oděvy jsou slušivé i praktické

Na závěr jsme si nechali to nejdůležitější – pracovní oděv. Nechytejte se za hlavu, že bychom vás chtěli navléknout do neforemných montérek. Kdepak. Montérky vám samozřejmě doporučíme, ale ty moderní, praktické, stylové, vyrobené z lehkých a prodyšných materiálů, které poskytují komfort pohybu a zároveň dobře chrání a jsou odolné. Dnešní trh vám dává na výběr z mnoha typů montérek – někomu jsou pohodlnější montérkové overaly, jiný ocení montérky s laclem a jiný jen kalhoty do pasu. Faktem ale je, že montérky jsou prostě základ. Na rozdíl od vytahaných tepláků totiž nikde neplandají a nezachytí se třeba za roh ponku nebo se nepřimotají do motoru sekačky.

Dobrou zprávou je, že výrobci myslí i na dámy a na trhu jsou tak k dispozici slušivé dámské montérky. A aby to bylo komplet, vaše děti mohou dostat také své pracovní oděvy.

Dnešní montérky bývají vybavené řadou kapes pro přenášení drobností. Mají nastavitelné kšandy, pas i délku nohavic. Podle toho, na co se chystáte, zvolte vlastnosti montérek – mohou být odolné olejům a dalším látkám, dielektrické, antistatické, nehořlavé, reflexní i protipořezové. Doplnit je můžete o pracovní trička, blůzy, vesty i bundy a rázem budete vybaveni na práci na zahradě i v dílně po celý rok.

Náš tip: Já dělám to a ty zas tohle aneb montérky pro každou profesi – rady a tipy pro výběr

Kam pro pracovní oděvy a pomůcky?

S vhodnými pracovními oděvy a pomůckami nebudete jako kozel zahradníkem, a hlavně budete vědět, že jste pro prevenci před úrazem udělali maximum. Jestli už vám v hlavě běží plán, co všechno potřebujete nakoupit, ale nevíte kde, zkuste zaběhnout k prodejci osobních ochranných pracovních prostředků, společnosti Tomis CZ s.r.o. sídlící v Příbrami. Anebo víte co? Podívejte se nejdřív na jejich webové stránky www.tomiscz.cz a vyberte společně s rodinou, co by se vám hodilo a co komu slušelo.

Náš tip: Pokud vybíráte ochranné pracovní pomůcky a oděvy do zaměstnání, inspirujte se na webu Obleč se do práce.

Related posts

Leave a Comment