Máte vlastní zahrádku a chtěli byste poskytnout rostlinám co nejvhodnější prostředí pro jejich růst? Pak je pro naše zeměpisné podmínky asi nejlepší volbou zvolit umístění některých druhů do zahradního skleníku, nebo fóliovníku? Ale který z nich vybrat? Jak zvolit takový, který Vás nebude stát zbytečně moc peněz a poskytne rostlinám co nejvhodnější podmínky pro jejich růst? V tomto článku shrneme základní vlastnosti skla a fólie a pokusíme se poradit při této nelehké volbě.
Na začátek je třeba říci, že sklo a jeho výroba zůstává v průběhu posledních několika desítek let téměř neměnná. Přesně naopak je tomu u plastů, které prošly výrazným vývojem, takže spousta faktů, které jste znali z minulých let, už v dnešní době neplatí.
Propustnost skleníku a fóliovníku jako důležité kritérium
Jak skleník, tak i fóliovník dokážou přenášet z venkovního prostředí světelné záření nad viditelným spektrem, což je druh světla, které většina rostlin vyžaduje- jedná se o tzv. fotosynteticky aktivní záření. Jednovrstvá struktura obecně přenáší přibližně 90% světla bez ohledu na to, zda je z plastu, nebo ze skla. U dvouvrstvého zasklení je to pak asi 80% světla.
Zatímco skleník ale přenáší přímé světlo, fóliovník přenáší světlo rozptýlené, což je jednou z jeho zásadních výhod. Rozptýlené světlo se totiž nedostává jen na horní stranu listů, ale k celým rostlinám, které tak podporuje v růstu. Dle realizovaných výzkumů tak fólie urychlí růst rostlin oproti sklu přibližně o 25%.
Který typ tedy vybrat?
I přesto, že fólie prošly velkým vývojem a jejich životnost se prodloužila během posledních deseti let o 200 – 300%, stále ani zdaleka nedosahuje životnosti skla a je nutno počítat s jejím stárnutím a postupným žloutnutím, stejně jako s občasnou výměnou, která se dle povětrnostních podmínek a podle kvality samotné fólie pohybuje běžně mezi 5-7 lety.
Fóliovníky jsou levnější než skleníky, takže jsou výhodnější volbou pro ty, kteří mají nízký rozpočet, nebo chtějí maximálně urychlit růst rostlin. Fóliovník je také jednodušší na instalaci a jeho nespornou výhodou je hmotnost, takže jej lze poměrně snadno přenést z jednoho místa na druhé. Skleníky jsou vhodnější pro ty, kteří preferují klasický vzhled skla, které na zahradě působí hodnotněji, případně pro ty, kteří se jednoduše nechtějí zabývat výměnami fólie.