Výhodné hypotéky dosáhly vrcholu. Budou zdražovat, ale i nabízet jednodušší předčasné splacení

Ten, kdo čekal, že ceny hypoték půjdou ještě níže, se už zřejmě nedočká. Regulace trhu s hypotékami má za cíl snížit vyšponovanou cenu bytů a ostatních nemovitostí. Pro zákazníky to ale není čistě negativní zpráva. Nový zákon s účinností od 1. prosince by měl přinést i pozitivní změnu týkající se předčasného splacení hypotéky.

Výhodné hypotéky vyhnaly nahoru ceny bytů

Hypotéky dosáhly v říjnu svého historického minima, když se dotkly hodnoty 1,8 procenta úrokové sazby. To je jeden z důvodů, proč bylo možné pozorovat stoupající tendenci cen u bytů. Největší mezikvartální nárůst ve srovnání krajských měst zaznamenaly ceny bytů v Plzni, kde mezi 2. a 3. čtvrtletím došlo k vzrůstu o více než 14 %. Tomu však má být konec, podle expertů by totiž situace byla dále neudržitelná. Levné a snadno dostupné hypotéky podlehnou regulaci v novém zákoně o spotřebitelském úvěru.

hypotéka

Nový zákon umožní bezplatné splacení

Zákon o spotřebitelském úvěru, který vejde v účinnost 1. prosince, umožňuje lidem levnější předčasné splacení půjčky. Poskytování hypoték už by nemělo být zatíženo vysokými sankcemi za dřívější splacení. Jednou ročně bude možné splatit až 25 % úvěru bez zatížení sankcí. To ale znamená větší náklady pro poskytovatele úvěru, což povede ke zvýšení úrokové sazby. Týká se to hlavně hypoték s dlouhou dobou fixace, ale v budoucnu zřejmě nezůstanou ušetřeny ani ty s krátkou fixací.

Na co si dát pozor při žádosti o hypotéku

Pokud plánujete nákup bytu v Plzni, kde byly ceny na svém vrcholu, je velmi pravděpodobné, že dále budou lehce klesat a stanou se výhodnějšími. Při žádosti o hypotéku si dejte pozor na fakt, že daň z nabytí nemovitosti již platí pouze kupující a požádat můžete o hypoteční úvěr do maximální výše 95 % hodnoty nemovitosti. Zaměřte se na výběr vhodného úvěru i s přihlédnutím k předpokládanému budoucímu vývoji trhu.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

SEOlaboratoř.cz

eKompetence.cz

StyleMag.cz

Related posts

Leave a Comment