Vhodná podlaha je základ vybavení každé místnosti. Nejčastějším typem do zateplených prostor jsou aktuálně podlahy plovoucí. Ty můžeme rozdělit podle materiálu, ze kterého je vyrobena nášlapná vrstva na laminátovou, dřevěnou, vinylovou, korkovou nebo dýhovanou.
Přemýšlíte-li nad laminátovou podlahou, čtěte dále jaké výhody a použití má tato varianta.
![](http://www.nase-domy.cz/wp-content/uploads/5.jpg)
Výhody
Jako všechny plovoucí podlahy, i ty laminátové se instalují velmi jednoduše a rychle. Mají systém dílů spojený zámky, díky kterým jdou v případě potřeby rozebrat. Jen výjimečně jsou k sobě díly slepené napevno. Dovední řemeslníci dnes již dovedou vytvořit tak kvalitní a přesné lícování dílů, že spáry mezi nimi nejsou pouhým okem téměř rozpoznatelné. Díky způsobu skládání lze při poškození nášlapné vrstvy vyměnit pouze jeden díl, není třeba odstraňovat podlahu celoplošně.
Chcete mít pod nohama hřejivě působící dřevo nebo šedou břidlici? Vzorů je mezi laminátovými podlahami nepřeberná škála. Vzhledově dovedou dnes již velmi věrohodně imitovat různé typy dřeva. Stačí si jen vybrat, zda se vám chce mít spíš do medova zbarvený dub nebo třeba světlejší buk chytající odstíny do růžova. Dřevo je však stále nejoblíbenějším vzorem.
Laminátové podlahy jsou levnější, než dřevěné či korkové podlahy. Taktéž nevyžadují takovou péči při údržbě. Výborně se dají kombinovat s podlahovým vytápění, které mnoho přírodních materiálů nesnese. Podlahové vytápění je jeden z nejefektivnějších způsobů vytápění v bytech, proto (a nejen proto) má laminát stále své místo ve světě.
Limity a péče
Největší nevýhodou laminátových podlah bývala jejich reakce na kontakt s vodou. Při nehodě v domácnosti docházelo ke zkroucení a nabobtnání podlahy. To se dnes řeší novými povrchovými úpravami, které výrazně zvyšují voděodolnost, tudíž se nemusíte bát převržené sklenky. Na spáry můžete také použít impregnaci, která lépe zabrání vniknutí vody do útrob podlahy.
Oproti jiným typům plovoucích podlah jsou laminátové plovoucí podlahy téměř bezúdržbové. Na vytření je vhodné použít hodně vyždímaný mop, vysavač nebo klasický smeták.
K ošetření nepoužívejte vosk ani oleje. Tyto přípravky totiž zůstanou na povrchu, nemohou proniknout dovnitř materiálu. Při silném znečištění použijte jen lehce vlhký hadr.
Aby nevznikaly v podlaze rozšiřující se spáry, je důležité dbát na udržování teploty místnosti nad 19°C při vlhkosti 50-65°C. Při nižší vlhkosti se spáry vytvoří rychleji. I přílišné horko je pro podlahu nežádoucí, to se ale bez klimatizace ovlivňuje hůře.
Použití
Kam položit laminátovou podlahu? Tam, kde chcete cenově přijatelnou variantu podlahy s příjemným přírodním vzhledem. Hodí se především do obývacího pokoje, do ložnice, do kuchyně je to vzhledem k novým voděodolným úpravám také vhodná varianta.
Nevhodné jsou prostory, kde jsou často přesouvané těžké předměty nebo nábytek. Technické prostory, sklady, sklepy, ale i chodby a letní zasklené terasy, kde teplota klesá často pod 19°C za nízké vlhkosti.
![](http://www.nase-domy.cz/wp-content/uploads/6.jpg)
Egger Pro Laminát – kolekce pro moderní byty i kanceláře
Kolekce Egger Pro Laminát se výborně hodí do světlých obývacích pokojů propojených s kuchyní především v nových bytech. Pokud máte velká okna, tak můžete zvolit i tmavší variantu kresby. Ta velmi esteticky kontrastuje s bílými omítkami a k posezení u konferenčního stolku se na ni dá umístit kusový koberec v jakkoli divoké barevné kombinaci.
V kolekci těchto laminátových podlah najdeme i větší zátěžové třídy vhodné nejen do obytných, ale i komerčních prostor.