Co potřebujete vědět o vodě ze studny

Jedním z nejvýznamnějších rozdílů mezi životem ve městě a na venkově je to, odkud přichází voda do vašeho domu. Mnoho lidí na vesnicích upřednostňuje vlastní studnu před vodou z obecního vodovodu, což je z dlouhodobého hlediska dobrá volba. Pokud vlastníte dům s vlastní studnou, za bezpečnost a kvalitu vody si odpovídáte vy sami. Aby byla ideální na pití, vaření a mytí, je nutné vodu ze studny změkčit a filtrovat. Zde je několik dalších informací, které byste měli vědět. Dostatek informací před realizací studny vám zajistí zdravou a bezpečnou vodu pro vás i vaši rodinu.

1. Voda ze studny je obvykle tvrdá

V podzemní vodě se rozpouštějí organické látky včetně minerálů nacházejících se v půdě a horninách. Pokud bydlíte v oblasti kde je přirozeně zvýšené množství minerálů budete pravděpodobně potřebovat filtr na změkčení vody. Změkčovač vody vám v tomto případě ušetří starosti s nadměrným usazováním vodního kamene v topných tělesech, na vodovodních bateriích, v pračkách, myčkách nádobí, toaletách a všude jinde, kde dochází ke kontaktu s vodou. Jde o zařízení, které se instaluje na přívod vody do domu, takže zajistí kvalitní vodu v celé domácnosti. Změkčovače vody jsou ovládány řídící jednotkou, takže fungují automaticky a jejich údržba je minimální.

2. Voda může zapáchat a mít nepřirozenou barvu

Za rezavé zabarvení může nejčastěji nadlimitní obsah železa. Železo sice není problémem z hlediska zdravotní bezpečnosti, avšak způsobuje nepříjemnosti v podobě zhoršené chuti vody a nevzhledných oranžových skvrn, které se jen obtížně odstraňují. I když existují domácí tipy a triky na odstraňování skvrn železa, jediný zaručený způsob jak se ho permanentně zbavit, je instalace speciálních systémů na filtraci železa.

Zápach vody je třeba specifikovat, pokud by šlo o silný zápach po zhiti vejcích – zaručeně bude ve vodě přítomen sirovodík. Sirovodík je plyn, který se nachází v půdě a tedy i v podzemních vodách. Řešením je v takovém případě filtr na vodu s aktivním uhlím, který pohltí zápach a současně zlepší chuť vody.

3. Voda může být kontaminována

V podzemních vodách se přirozeně vyskytují určité kontaminanty zahrnující prvky jako uran, radon, arzen, které se při pohybu půdou a horninami rozpouštějí v podzemní vodě a mohou kontaminovat vaši studniční vodu. Těžké kovy se v půdě nacházejí přirozeně, ale i zásahem lidí. Nejčastěji formou postřiků – které obsahují široké spektrum dusičnanů a dusitanů. Proto pokud se vaše studna nachází v zemědělské oblasti, buďte obzvlášť opatrní. K odstranění pesticidů a herbicidů z vody se používají filtry na vodu s anexovou náplní, které bezpečně odfiltrují kontaminanty a odvedou je do odpadních vod.

Nejen těžké kovy, ale také některé bakterie představují nebezpečí. Především koliformní bakterie, které mohou prosakovat do podzemních vod ze žumpy, případně jiných zdrojů. Bakterie efektivně odstraní UV lampy na vodu, přes které projde voda zbavená jakýchkoli virů či bakterií.

4. Obsahuje nečistoty

V studniční vodě se mohou objevit nečistoty jako je písek, rez, hlína či jiné sedimenty, které znehodnocují kvalitu vody. Odstranit se dají jednoduše pomocí mechanické filtrace. Jde o filtr na vodu, který se instaluje na přívod vody a odfiltruje z vody hrubé nečistoty. Následně je voda připravena pro další úpravu.

Filtrace vody ze studny se může zdát na první pohled jako náročný proces. Pokud se však obrátíte na odborníky – pomohou vám odstranit všechny starosti se studniční vodou s ohledem na váš rozpočet. Ze všeho nejdůležitější je rozbor vody, který prokáže co všechno voda obsahuje a na základě výsledků rozboru vám zkušení pracovníci navrhnou řešení. Při řešení několika problémů s vodou jako jsou bakterie, dusičnany, nadměrná tvrdost – lze použít jeden filtr, který odstraní všechny kontaminanty v jednom procesu filtrace. Vhodně zvolené filtry a pravidelné rozbory vody vám zajistí bezpečné a bezproblémové používání vody ze studny.

Related posts

Leave a Comment