Na co si dát při prodeji starožitností pozor?

Výkup starožitností je odvětví, které se snaží získávat zajímavé a kvalitní kousky, které mají určitou historickou hodnotu. Jde o poměrně jednoduchý proces, který se však řídí určitými pravidly a je dobré si posvítit i na ty nepoctivce, kteří se na váš úkor snaží obohatit. Jak vybrat tu správnou firmu? A na co si při prodeji starožitností dávat pozor?

Kde prodávat?

Při výkupu starožitnosti dávejte pozor, komu daný kousek prodáváte. Existuje řada těch, kteří se vydávají za experty, ale snaží se na váš úkor jen a pouze obohatit. Nakukají vám, že váš kousek není nijak hodnotný, dají vám pár stovek a nakonec jej výhodně prodají a zisk shrábnou sami. Doporučuje se také vyhýbat zastavárnám a bazarům. Její majitelé mají často odhad na lidi, poznají, když je někdo nezkušený.

Jdete-li už k někomu takovému, tak se dobře připravte. Zjistěte si, na kolik je zhruba ceněná vaše starožitnost, aby vás v bazaru či zastavárně nevzali „na hůl“. Šperky takzvaně „na váhu“ neprodávejte. Je to vysoce prodělečné, a proto si je raději nechejte nebo zkuste prodat někde jinde. Prodáváte-li větší věc, pak si pořiďte kvalitní fotografie, které poté prodejci ukážete.

Jak si zajistit bezpečný výkup?

Správným výběrem firmy. Jak už bylo výše zmíněno starožitníci z inzerátů, bazary či zastavárny nejsou těmi správnými subjekty. Raději zvolte firmu, která se na toto odvětví specializuje, a tudíž má i řadu zkušeností. Dejte také na recenze, zde se mnoho dozvíte, například o ochotě pracovníků,  o rozsahu poskytnutých služeb nebo o rychlosti jednání.

Starožitnosti Ježek jsou v tomto oboru skutečnými profíky. Zabývají se nejen výkupem starožitností v Praze, ale nabízejí také nezávazné ohodnocení v rámci celé České republiky. Jednají férově, přijedou, ohodnotí váš kousek, a pokud se domluvíte, vyplatí vás ihned v hotovosti a daný kousek si na vlastní náklady odvezou.

Related posts

Leave a Comment