Protipožární elektroinstalační krabice, aneb Když jde o život, nespoléhejte na náhodu

Vykopat základy, postavit nosné stěny, namontovat sádrokartonové desky a vymalovat zvládne každý, byť jen trochu zručný kutil. Některé činnosti je ovšem vždy lepší přenechat na odbornících s odpovídající kvalifikací. Především pak v souvislosti s realizací elektroinstalace – fušování do elektřiny bez patřičného vzdělání a zkušeností totiž zavání pořádným průšvihem.

Na druhou stranu není od věci, proniknout do problematiky hlouběji a seznámit se se základními aspekty, třeba jen pro dobrý pocit z toho, že rozumíte, proč se elektrikář přiklonil k danému řešení. A z jakého důvodu by vám měl doporučit protipožární elektroinstalační krabici?

K čemu elektroinstalační krabice slouží?

Elektroinstalační krabice je elektrotechnická součástka, která slouží jako ochrana míst v elektroinstalaci, kde dochází k propojení vodičů, kabelů, ovládacích přístrojů a dalších prvků. V praxi se konstrukce jednotlivých typů krabic liší s ohledem na účel využití (krabice určené pro instalaci do podlahy či stropu mají jinou konstrukci než instalační krabice do betonu apod.).

Odlišnost jednotlivých typů elektroinstalačních krabic nespočívá pouze ve tvaru a velikosti. Důležitým kritériem je stupeň IP krytí, který udává odolnost vůči pronikajícímu prachu a vodě (vlhkosti).

Kde jsou protipožární krabice povinné?

Od běžných elektro instalačních krabic se protipožární krabice liší tím, že si v případě požáru po určitou dobu zachovávají funkčnost. Bezesporu tvoří významný článek z řetězu elektroinstalačních prvků, po nichž vyžadujeme, aby byly po určitou dobu celistvé.

Přísné protipožární normy se týkají objektů, které jsou z legislativního hlediska „shromaždištěm osob“. Na druhou stranu není logický důvod, proč je nemít i v běžné domácnosti. Poraďte se s montážní firmou a neváhejte do realizace elektrorozvodů investovat o pár tisícikorun navíc oproti původnímu rozpočtu. Nejde o nic menšího, než o vaši bezpečnost.

Related posts

Leave a Comment