Parkování u letiště Václava Havla

Podle posledních informací patří pražské letiště mezi nejvytěžovanější letiště v České republice (zdroj). Někteří lidé řeší parkování u letiště Václava Havla jednoduše pomocí veřejných parkovacích míst. To však není způsob, který by se dal obecně doporučit. Zloději, kteří se specializují na vykrádání aut si jsou moc dobře vědomi těchto míst, a pokud tedy necháte auto delší dobu bez dozoru, může se snadno stát, že se stane předmětem trestné činnosti. Rozhodně tedy zvažte využití služeb hlídaného parkoviště, abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli.

Parkování u letiště Václava Havla – zaplatit pár stovek za parkování se vyplatí

Je zřejmé, že parkování v bezprostřední blízkosti terminálů je náležitě zpoplatněno a na týdně vás může vyjít i na několik tisíc. Je však třeba podotknout, že zde si kromě bezpečnosti připlácíte i za komfort – na terminál to bývá zpravidla pár desítek metrů pěšky. Zvolíte-li ale parkoviště, které se nachází do deseti minut od letiště, rozhodně neprohloupíte, a dokonce i ušetříte. Sice to nebude úplně zadarmo, ale týdně se budete pohybovat v řádu stovek. Obrovskou výhodou však je, že v drtivé většině jde o hlídaná parkoviště, která vylučují nájezdy zlodějů.

Hlídaná parkoviště odpovídají za škodu

Další výhodou hlídaných parkovišť je, že v případě, že by došlo k nějakému poškození vašeho auta za něj ručí provozovatel parkoviště – můžete po něm tedy žádat náhradu škody. Avšak musí jít o parkoviště, které nabízí hlídaná stání a fakt, že za místo platíte, neznamená, že je hlídané. Nenechte se tedy zmást například závorou. Závora je brána spíše jako součást mechanismu, který slouží k výběru peněz za parkování, nikoliv k hlídání parkoviště. Ovšem na druhou stranu, pokud provozovatel parkoviště slibuje hlídané parkování, a svou povinnost jakkoliv zanedbá, i přes to se na něho vztahuje odpovědnost za škodu.

Soukromníci

Někteří lidé žijící v blízkosti se rozhodli nabízet své zahrady na parkování. Samozřejmě využití soukromníků má své výhody a nevýhody. Soukromá parkoviště vybudovaná na zahradách však mají své příznivce a je jich rok od roku čím dál tím víc (související článek zde).

Výhody

Využití soukromého parkování u letiště rozhodně poznáte hlavně na ceně, ta bývá zpravidla o několik stovek nižší než při využití specializovaných provozovatelů. Soukromníci vás také v drtivé většině případů odvezou na letiště a zpět zdarma – to však není u specializovaných provozovatelů také nic neobvyklého. Výhodou však je, že se vaše auto bude nacházet na soukromém pozemku – oploceném a hlídaném, jelikož soukromníci mají svůj dům často na stejném pozemku.

Nevýhody

Značnou nevýhodou se pak může jevit určitá neprofesionalita. Přece jen soukromé pozemky nebývají často přizpůsobeny k parkování. Může se vám tedy stát, že vaše auto bude stát na zahradě na nezpevněném terénu což může způsobit problémy při vyjíždění. Dalším problémem se může jevit nedostatek technického vybavení. Soukromníci sice slibují hlídané parkovací státní, avšak zřídka narazíte na soukromé parkoviště vybavené kamerovým systémem, hlídaní tedy probíhá prostřednictvím ostrahy, což nemusí být vždy dostačující.

Vyhněte se nepříjemnostem

Nikdo nechce začínat dovolenou nepříjemnostmi, a to ještě před odletem. Často se tedy vyplatí využít rezervační služby parkovacích zařízení u letiště (například prostřednictvím online formuláře, či klasicky prostřednictvím mobilního telefonu). Předejdete tak tomu, že na poslední chvíli nebudete moci najít volné místo k zaparkování, což může způsobit i následné zmeškání letu. Jak je již psáno výše, rozhodně se zaměřte spíš na hlídaná parkoviště (některé tipy najdete zde). Mohlo by se totiž snadno stát, že když zvolíte nehlídané místo, může vás při příjezdu z dovolené překvapit rozbité okýnko a ukradené autorádio a v horším případě i ukradené celé auto.

Related posts

Leave a Comment