Nebezpečná bakterie Legionella

Legionella je bakterie u které probíhá průzkum již od osmdesátých let, kdy došlo ve státě Philadelfia v USA k velké nákaze touto bakterií. Tenkrát se v tomto městě konal sraz válečných veteránů (legionářů) v místním hotelu a stalo se, že vinou špatně čištěné klimatizace došlo k hormadné nákaze většiny zůčastněných. Po několika dnech se u legionářů začaly projevovat příznaky podobné chřipce nebo zápalu plic. Jelikož podobné příznaky mělo mnoho zúčastněných, začal se problém zkoumat až se zjistila nová bakterie, kterou pojmenovali právě po legionářích – Legionella. Legionell je dnes na 40 druhů z nichž asi 20 je velmi nebezpečných.

Legionella pneumophila

Jak dojde k nákaze

Pro nákazu bakterií Legionellou se stačí někdy jen párkrát nadechnout kapének nakažené vody. Je to poměrně snadné a o to víc nebezpečnější. Bakterie žije ve vlhkém prostředí a přímo se vyžívá v pobytu ve sprchách, párách a různých podobných vodních zařízeních. Je pro to vhodné být na pozoru, když se jdete koupat do aquaparku, do páry nebo sauny.

Legionella na druhou stranu je bakterie poměrně náročná a potřebuje k životu vhodné podmínky. Důležité jsou vyšší teploty ideálně nad 20 stupňů, protože jinak se bakterie nemůže příliš rozmnožovat. Perioda pro rozmnožování je zhruba 4 hodiny. Za tuto dobu se bakterie rozdělí na dvě nové. Tak to pokračuje dlouho až jsou bakterií tisíce.

Legionella má ráda i různé kovy jako měď, železo a zinek. Tyto kovy se často nachází v klimatizacích, kde se Legionelle umí také dařit. Je tedy potřebá silná dezinfekce vody hlavně ve veřejných provozech.

Legionella test

Druhy nákaz a léčba

Nákaza touto bakterií se projeví během 2 – 10 dní. Mluvíme tedy i o její inkubační době. Po této době nebo v ní se cítíte vyčerpaní, vše vás bolí a máte horečku. Tedy příznaky podobné klasické chřipce. Jak nemoc přijmete a jak se s ní vypořádáte, je na vaši kondici. Slabší jedinci, mohou mít potíže z dýcháním, mohou omdlévat a dokonce je možná i smrt. To je horší varianta.

Slabší odvar onemocnění Legionellou je pontiatická horečka, která má mírnější průběh a odezní za několik dní.

Dobrou prevencí proti nákaze je udržovat si silný imunitní systém, dobře jíst, spát a udržovat si fyzickou kondici.

Related posts

Leave a Comment