K čemu slouží a co vše dokáže odhalit inspekce nemovitosti?

Plánujte koupi domu nebo bytu v novostavbě či starší zástavbě? Zřejmě se bude jednat o vaši životní investici, proto k celé transakci přistupujte s dostatečnou obezřetností a zodpovědností. Na první pohled se může nemovitost jevit v naprostém pořádku, ale až odborník dokáže odhalit skryté vady či jiné nedostatky. Odborná inspekce nemovitosti vám tak může do budoucna ušetřit mnoho starostí a zároveň i velké peníze.

Jak inspekce nemovitosti probíhá?

Před prohlídkou vámi vybrané nemovitosti si domluvíte schůzku s inspektorem nemovitosti. Ten následně spolu s vámi navštíví dům či byt a provede odborné měření v několika oblastech. Dokáže prověřit stavbu z hlediska statiky, tepelné a zvukové izolace, zdravotní nezávadnosti a mnoha dalších. Na základě jeho expertízy zjistíte skutečný stav nabízené nemovitosti a rozhodnete se, zda je pro vás vhodná.

Inspektor nemovitosti může ale pomoci i ve chvíli, kdy přebíráte nový byt či dům přímo od developera. Nenechte se přesvědčit šikovným prodejcem, že je vše v perfektním pořádku, protože se jedná právě o novostavbu. Chybějící tepelná izolace i hydroizolace soklu není žádnou výjimkou, jak uvádí Ing. Petr Kůrka – inspektor nemovitosti pro oblast Pardubice, Chrudim a Hlinsko. Prověření novostaveb tudíž rozhodně není zbytečná opatrnost, ale v dnešní době spíše nutnost. Nikdo se přece nechce dočkat nepříjemného překvapení v podobě plesnivějících stěn hned první zimu po nastěhování do nového.

Co ještě ověřit?

Myslete také na provozní náklady, i ty jsou nezanedbatelnou složkou měsíčních výdajů každé domácnosti. Spolu s hypotékou každý měsíc zatíží rodinný rozpočet. O jejich výši vám může mnohé napovědět PENB – průkaz energetické náročnosti budov, který musí být součástí dokumentace každé nemovitosti. Pokud jej prodávající neposkytne, můžete se obrátit na inspektora nemovitosti i v této věci. Štítek může vystavit a doplnit tak chybějící údaj, který pro vás může být rozhodující. Pokud se údajně nízkoenergetická stavba ukáže být zcela nehospodárnou asi své rozhodnutí rychle přehodnotíte.

Related posts

Leave a Comment