Jste často nachlazená? Možná je to vzduchem

Bývala jsem často nemocná. Nikdy to nebyla tak strašná nemoc, abych si musela vzít neschopenku. Neměla jsem teploty, takže jsem chodila do práce a zkoušela přes den přežít s Paralenem, ale byl to očistec. Trápil mě suchý kašel, často jsem mívala rýmu a kvůli ní mě bolela hlava. Už jsem z toho byla zoufalá, ale pak se mi podařilo nad nemocemi vyzrát. A tak bych se s vámi ráda podělila o to, jak se mi to povedlo.

Samozřejmě že jsem s problémem byla u doktorky, ale ta nic nezmohla. Na rýmu antibiotika nedostanete, doporučila mi jen vitamíny a doplňky stravy na podporu imunity. Protože moje problémy trvaly asi půl roku, byla jsem dokonce na imunologickém vyšetření. Výsledky však byly v pořádku, a tak mi nikdo nedovedl říci, jak může být papírově zdravá žena jako já neustále nachlazená.

Dřív byl u nás doma ráj bakterií

Rozjela jsem pátrání na vlastní pěst. Trochu jsem googlila a zjistila, že bakterie a viry často přežívají ve vzduchu. Napadlo mě, že by to mohl být můj problém, protože žijeme s přítelem v malém bytě a moc často nevětráme. Věděla jsem, že jsou ve vzduchu roztoči, se kterými mají problémy alergici, ale unikalo mi, že v něm mohou přežívat také viry a bakterie, které škodily právě mně.

U nás doma musely mít bakterie ráj, určitě to tam pro ně bylo jako pro ryby v moři. Pryč se jim nechtělo a ani neměli kudy – větralo se u nás málo. Roztočům se navíc líbí ve vlhkém vzduchu, takže i ti u nás byli jako doma. Když jsem se dozvěděla, že kromě výše jmenovaného se ve vzduchu běžně vznáší ještě textilní prach, kouř, lupy a prachové částice, řekla jsem si, že chci, aby u nás doma bylo čisto. Aspoň kvůli mému zdraví. Pořídili jsme si domů čističku vzduchu. A tím mé nemocné období skončilo.

Koukala jsem na hodně modelů čističek. Většinou na nich nebylo nic k vykoukání, protože se jednalo jen o nevzhledné krabice s pár tlačítky a někdy displejem. Hodně jsem se dívala na příkon, rozměry a na to, pro jak velkou místnost jsou určeny. Nicméně jako každá žena si potrpím na vzhled, a tak se mi zalíbily čističky vzduchu značky AirFree. Ty totiž jako nevzhledné krabice nevypadají.

Dnes je u nás čisto

Sáhla jsem po středně drahém modelu AirFree P40, který je elegantně bílý, vypadá jako kopule a na výšku má jen necelých 30 centimetrů. Mám pocit, že jsem při výběru dokonce někde viděla, že obdržel nějakou cenu za design. Každopádně mně se líbil a pro náš menší byteček je dostatečný, protože je doporučovaný do místností o velikosti 16 m2.

Když jsem si ho přinesla domů, přítel byl zrovna na služební cestě, ale s nastavováním nebyly žádné potíže. Stačilo zapojit do zásuvky. Chvíli jsem čističku pozorovala při činnosti, ale dovnitř samozřejmě vidět není, takže nemám tušení, jak uvnitř pracuje. Každopádně když jsem si ji kupovala, trochu jsem to zkoumala. Funguje to tak, že nasává vzduch z místnosti, uvnitř zahřeje a tím ho zbaví bakterií, virů, roztočů a dalších nečistot. Ven vychází čistý vzduch. Za hodinu ho takhle pročistí 14 – 20 tisíc litrů!

Dnes už bych bez čističky vzduchu nedala ani ránu. Nemám ji v zásuvce neustále, ale jsem zvyklá ji každý den, když přijdu z práce, na hodinku nebo dvě zapnout. Někdy na ni zapomenu, protože její chod je naprosto neslyšný, a tak se vzduch filtruje až do rána. Někdy mě upoutá příjemně modré světlo, které vydává, a tak si vzpomenu, že ji mám vypnout. Jedno je ale jisté. Od té doby, co ji používám, už bývám nemocná jen zřídkakdy. Dýchám totiž čistý vzduch.

Related posts