Jak udržet zahradní nábytek v kondici po co nejdelší dobu?

Aby vám váš nábytek na zahradu sloužil co nejdéle, je potřeba mu věnovat patřičnou pozornost a dopřát mu pravidelnou údržbuS jakým typem zahradního nábytku je nejméně práce a jaký naopak vyžaduje pravidelnou péči. Rozhodujete se při koupi také podle náročnosti péče?

Plast je věčný a snadno udržovatelný

Nejméně práce je s venkovním nábytkem z plastu. Po zimě stačí vzít pouze vlhký hadřík, otřít jej a nábytek je připraven k dalšímu použití. Chcete-li svému plastovému zahradnímu nábytku co nejvíce prodloužit životnost, nevystavujte ho přímému slunečnímu záření. Sluneční paprsky mohou strukturu plastu degradovat a ten pak rychleji podléhá dalším vlivům počasí. Snadno udržovatelný je také venkovní nábytek z kovu. Stejně jako v případě plastového nábytku jej po zimě pouze otřete vlhkým hadříkem a můžete používat. Jestliže zpozorujete na kovovém nábytku první známky rzi, ještě předtím, než jej začněte natírat, vezměte si k ruce odrezol a skrvny odstraňte, dokud je čas. Vyhnete se tak nutnosti natírání nábytku.

Na dřevěný nábytek jděte od lesa

Zahradní nábytek ze dřeva vyžaduje více péče než jiné typy. Při prvním vyjmutí po zimě jej stačí sice také otřít hadříkem, větší skvrny pak omýt vodou. Všimněte si ale struktury dřeva, a jestliže začíná být více zřetelná a dřevo mění svoji původní barvu, je načase jej opatřit novým nátěrem. Obvyklý interval pro nátěr je minimálně jednou ročně, před sezónou. Napustíte-li ale dřevěný zahradní nábytek ochranným olejem i po sezóně, výrazně tím prodloužíte jeho životnost. Při volbě správného nátěru hraje roli druh dřeva, z něhož je nábytek vyroben. Nábytek na zahradu vyrobený z exotického dřeva stačí pouze napustit olejem, naopak nábytek z běžných druhů dřev dostupných v našich končinách je potřeba lakovatTvrdé dřevo jako například buk nebo dub je potřeba opatřit ochranným lakem. Na měkké dřevo, jehož příkladem může být borovice nebo smrk, použijte tenkovrstvou lazuru. Samozřejmě můžete použít i lazuru silnovrstvou, počítejte ale s tím, že ta se po relativně krátké době oloupe, přestože bude zpočátku vypadat lépe.

Obal nábytek ochrání nejen před deštěm

Chcete-li se k zahradnímu nábytku chovat šetrně, ale nemáte chuť jej při každé nepřízni počasí přenášet na kryté stanoviště, pořiďte mu ochranný obal na míru. Ten stačí po používání pouze nasadit na nábytek a například ráno opět sejmout. Nábytek tak zůstane dlouho jako nový a vy se v čase, který byste jinak museli věnovat jeho péči, můžete zaobírat třeba pěstováním bylinek.

Related posts

Leave a Comment