Jak je na tom Česko s rychlostí optického internetu? Bídně!

Co se rychlosti internetu týče, tak poměrně výrazně začínáme ztrácet nejen v Evropě, ale také na celém světě. Kdo to má na svědomí? Jak tuto situaci řešit?

Česko za posledních několik let zažilo výrazný růst. Města nabízí poměrně kvalitní a stabilní připojení zdarma pro turisty a kolemjdoucí. Stagnuje ale pevné připojení do domácností. Jak zjistíte v následujících řádcích, Česko se v tomto ohledu propadlo opravdu hluboko.

Česku patří až 48. místo

Řada služeb (zejména v zábavném průmyslu) přešla z nakupování a stahování produktů k streamování do prohlížeče, případně do stažené aplikace. YouTube zvyšuje kvalitu videa a jeho konkurenti taktéž drží krok. Kdo ale krok nedrží je Česko. To je totiž podle posledních měření až na 48. místě na světě co se týče rychlosti optického připojení. Proč máme tak pomalý internet? Beroun a další velká města nejsou výjimkou?

Na vině je zejména spolupráce mezi operátory a městy. Budování nových optických linek totiž předchází zdlouhavé stavební řízení. Češi tak často musí spoléhat na pomalejší xDSL přípojky a bezdrátové připojení. Udává se, že tento typ připojení využívá téměř polovina domácností (46 procent).

Rychlost není žádná sláva

Z výše uvedených dat vyplývá, že většina domácností nemá přístup k dostatečně rychlému internetu. A to je pravda. Ve 40 procentech případů totiž bylo zjištěno, že domácnost spoléhá na připojení s rychlostí nižší než 40 Mbit za sekundu. Více než 100 Mbit/s si pak může užít pouhých 14 procent domácností.

Jak to vyřešit? Počkat několik let, nebo se přestěhovat. Některá města si totiž už teď mohou užívat kvalitní, stabilní a rychlý internet. Zdice, Beroun a v okolí Prahy totiž působí společnost Euro Signal. Rychlost jejich optické přípojky dosahuje až 400 Mbit za sekundu při stahování a 100 Mbit za sekundu při odesílání (nahrávání). 

Related posts

Leave a Comment