Dřevěné pelety: Jaké jsou výhody tohoto paliva?

Topení je v zimním období věčné téma, které řeší snad každý majitel nemovitosti. Ceny plynu nebo elektřiny, kterým lze mnohé domácnosti vytápět, nejsou zrovna nejvýhodnější. Proto hledáme alternativní zdroje, jež budou šetrné nejen vůči životnímu prostředí, ale také finančně dostupné. Jedním z energeticky účinného topiva jsou dřevné pelety, jež dva zmíněné požadavky splňují.

Dřevěné pelety se vyrábí lisováním jemné dřevní hmoty, tzv. biomasy. V podstatě jde o odpad, který se dále užitečným způsobem zpracuje a poslouží dobré věci. Toho ekologické palivo má válcovitý tvar o průměru přibližně od 6 do 25 mm. A proč byste jím měli topit právě vy? Důvodů je hned několik. Přechod na pelety se vyplatí i vám.

Šetrná výroba

Jak už jsme se zmínili, pelety tvoří dřevní odpad, který vzniká při zpracování dřeva na pilách. Existují i varianty s obsahem zemědělského odpadu, to znamená, že obsahují jiné rostlinné kultury, než dřevo. Tento odpad se užitečným způsobem dále využije, a za pomocí moderních technologických procesů a přidaných vstupních látek, vznikne ekologické palivo. Může mít různé barvy i vlastnosti, v závislosti na tom, jaký vstupní materiál se použije.

Překvapivé vlastnosti

Pokud srovnáme dřevěné pelety se štěpkou, pak je prvně zmíněné topivo stabilnější a má nižší vlhkost. Obsah vody nepřekračuje 10%. Pelety jsou šetrné vůči životnímu prostředí, neboť při jejich spalování neunikají do ovzduší škodlivé látky. Při srovnání s uhlím, dosahují pelety často i vyšší výhřevnosti, než některé druhy uhlí. Navíc lze proces spalování zautomatizovat, což je rovněž velkým plusem. Dřevěné pelety jsou vhodné biopalivo pro domácnosti především pro jejich nenáročné požadavky na přikládání. Stačí pouze nasypat určité množství do zásobníku kotle na pelety a několik dnů si nemusíte kotle ani všimnout.

Při spalování pelet se vytvoří je minimum popela, takže vám vzniká méně práce s čištěním kotle. A co navíc? Popel skvěle poslouží jako vysoce kvalitní kompost, takže jej lze rovněž využít alternativním způsobem.

Obrovskou výhodou je i samotný čistý proces manipulace s peletami. Komfort, který toto topivo přináší je velmi vysoký. Vzhledem k tomu, že pelety nejsou nikterak velké, není třeba mít nějak zvlášť velký prostor na jejich skladování.

Zapomeňte na stále dražší a zdrojově vzácnější uhlí či dřevo, které se musí navíc štípat a chodit neustále přikládat. Chcete-li topit ekologickou, levnou a výhřevnou alternativou, pak jsou dřevěné pelety jasnou volbou.

Related posts