Dá se i v této době skloubit práce s péčí o děti?

Máte na programu dne starost o děti, ale hledáte možnost, jak si i přesto nějak přivydělat, například na zajímavé brigádě? Je to možné. S malými dětmi nemusíte být stále jen uvázaní doma bez vlastního života. Zvlášť nyní, když je čím dál tím více možností, jak pracovat z domova. Klidně zkuste pro začátek jen nějakou krátkou brigádu na pár hodin denně.

více v článku...

Krutý zásah pandemie

Pracující ženy to možná měly v poslední době nejobtížnější. Práce z domova, spojená s domácími pracemi, pomocí s výukou dětí a podobně. Dle statistik pandemie koronaviru postihla zaměstnané ženy více než muže. V posledním roce stoupla nezaměstnanost mezi ženami o 1,1 %, u mužů „jen“ o 0,8 %. Bude to způsobeno pravděpodobně tím, že ženy bývají častěji zaměstnány ve službách, které byly vládními opatřeními zasaženy nejvíce.

Kdy vlastně ze zákona můžete pracovat, pokud máte děti?

Pro jistotu ještě připomeneme krátké shrnutí, kdy můžete s dětmi pracovat. Vedle klasických případů nezaměstnanosti jde o situace, kdy jste sice zaregistrovaní na úřadu práce, ale nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě můžete mít práci s výdělkem až 7 600 Kč měsíčně, při vyšší mzdě budete z evidence nezaměstnaných na úřadu práce vyškrtnuti. Na mateřské nebo rodičovské dovolené můžete pracovat, aniž byste se musela bát o to, že přijdete o finanční příspěvek. V případě OSVČ si můžete přivydělávat, aniž byste přerušili svou vlastní výdělečnou činnost. Jediné, na co si musíte dát pozor, jsou daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Najděte si zkrácený úvazek

V případě starosti o děti nebo o domácnost se porozhlédněte spíše po práci na zkrácený úvazek, brigádě nebo pracovních nabídkách inzerovaných jako vhodné pro ženy na mateřské. Tyto pracovní nabídky se snaží vyjít vstříc vašim omezeným časovým možnostem. Jaké pracovní pozice to jsou? Jde například o pozice v administrativě, ve skladu nebo ve výrobě. Pracovníky v sociálních službách, neziskových organizacích nebo gastroprovozech. Může jít i o nabídky v call centrech, doručovatelských službách nebo úklidových firmách, ale i u obchodních a finančních poradců a v dalších odvětvích. Mnohé z těchto pracovních pozic vám umožní si stanovit počet odpracovaných hodin nebo si alespoň vybrat směny a přizpůsobit je svému dennímu režimu. Pokud je to jen trochu možné, zkuste si domluvit práci z domova. Nebudete muset hledat hlídání pro děti a pár hodin denně práce z domova jistě zvládnete při troše spolupráce od zbytku rodiny začlenit do svého denního rozvrhu bez větších komplikací.

Related posts

Leave a Comment