Seznamte se s dřevomorkou – houbou, které se Savem nezbavíte

Jedlá dřevokazná houba jménem dřevomorka pochází z dalekých Himalájí a do Evropy ji údajně dostali Angličané ve dřevě z indických kolonií. V našich středoevropských podmínkách se jí velmi daří a právem se stala postrachem chalupářů, chatařů i majitelů dřevostaveb – na dřevě může napáchat značné škody a není snadné se jí zbavit.

Boj s dřevomorkou komplikují mnohé mýty, nepravdy a zažité zvyklosti, které se nezakládají na faktech. Naprostá většina lidí, kteří se s dřevokaznou houbou setkají, ji likvidují amatérsky, bez pomoci zkušeného odborníka.

Významný český mykolog RNDr. Jaroslav Klán uvedl, že nejčastější chybou je likvidace dřevomorky pomocí Sava. Lidé se zbaví plodnice (vypadá jako hnědožlutý koláč s bílým okrajem) na inkriminované místo aplikují postřik. Což nemá opodstatnění, protože plodnice dřevo nerozkládá, a navíc je jedlá.

Jen málokdo tuší, jak jsou dřevokazné houby v přírodě důležité. Redukují množství organické hmoty, která by se jinak rychle hromadila a planetu zcela zaplnila. Nicméně v domácím prostředí je jejich přítomnost nežádoucí a nezbývá, než ji odstranit.

Klíčové je eliminovat vlhkost dřeva

Pokud jste podcenili prevenci (udržování optimálního vnitřního klimatu a případně impregnaci povrchu fungicidním přípravkem) a zjistili, že se u vás dřevomorka zabydlela, odstraňte veškeré příčiny zvýšené vlhkosti, a poté postižené místo vyměňte (poškozené dřevo odřežte) nebo ošetřete. Inkriminovaný prostor často větrejte. 

Dřevokazné houby lze zahubit horkým vzduchem nebo mikrovlnným zářením. Obě metody účinkují na dřevokazný hmyz, avšak při likvidaci dřevomorky eliminují pouze na rostoucí mycelium. Houbové spóry mohou přežít a je nutné počítat s tím, že v případě opětovného zvýšení vlhkosti vyklíčí a dřevo znovu napadnou. Proto je naprosto zásadní udržovat relativní vlhkost dřeva pod hranicí 18 %.

Related posts