Udělejte si jasno v možnostech moderní stínící techniky. Jaké výhody nabízí jednotlivé systémy?

Dostatek přirozeného světla je jistě jednou ze základních esencí útulného interiéru, ale stejně jako absence, nás může pořádně potrápit i přemíra slunečních paprsků. Naštěstí je zde stínící technika a pomáhá nám je zkrotit. Ale ještě než se rozhoupete k nákupu a pořídíte si žaluzie, rolety, nebo jinou variantu, seznamte se s nimi blíže a poznejte jejich klíčové vlastnosti, plusy i mínusy.

Vnitřní žaluzie

Má vůbec smysl, zabývat se jimi blíže? Za poslední tři dekády zdomácněly natolik, že si bez nich spousta lidí nedokáže představit okna – a v podstatě se staly synonymem pro stínící techniku. Což je tak trochu škoda, protože ostatní zástupci daného sortimentu nabízí jiné kvality. Co se však „žaluzkám“ upřít nedá, je vynikající poměr ceny a výsledného efektu. Jsou velmi levné a v případě vhodně zvolené barevné kombinace nevpadají věru zle. Mimo to také vylepšují izolační vlastnosti oken. Příznivci přírodních materiálů bezesporu ocení přítomnost dřevěných či bambusových lamel.

Pokud vám klasika v podobě horizontálních žaluzií příliš neoslovila, zvažte další možnost – vertikální žaluzie. Už dávno nejsou doménou kanceláří, jako doma jsou i v moderních interiérech a všude tam, kde je zapotřebí zastínit větší prostor. Zajímavou alternativou k horizontálním žaluziím představují japonské stěny – tvoří je panely látek, které jezdí ve vlastních kolejnicích.

Látkové rolety

Pod pojmem rolety si člověk neznalý současných trendů představí onen nevzhledný kus látky, který hyzdil okna v dobách dávno (a snad i nadobro) minulých. Jenomže současná produkce nabízí podstatně lepší podívanou. Z hlediska designu jsou látkové rolety mnohem zajímavější než žaluzie. Nabídka látek je neobyčejně pestrá a nechybí ani textilie umožňující tzv. blackout – zatemnění. Počítejte však s jistým omezením. Rolety nemají lamely, a proto jsou možnosti regulace intenzity světla menší než u žaluzií.

Venkovní stínění

Pokud vám doposud nabídka stínící techniky připadala poněkud fádní, venkovní stínění vaše pochybnosti dokonale rozmělní. Ano – exteriérové žaluzie a rolety sice patří do vyšší cenové kategorie, ale určitě nejsou cenově nedostupné. Pohlížejte na ně jako na řešení pro fajnšmekry. Pro náročné zákazníky, kteří vyžadují mnohem více než pouhý prostředek pro odclonění ostrých slunečních paprsků.

Jak venkovní žaluzie, tak i venkovní rolety tvoří soustava lamel. V případě žaluzií však nejsou pevně spojeny, systém proto nabízí lepší možnosti v rámci regulace intenzity slunečního svitu. Rolety zase kontrují zvýšenou bezpečností a o něco lepšími izolačními vlastnosti.

Rozhodování mezi venkovními žaluziemi a roletami je tedy spíše otázkou priorit než soubojem mezi lepším a horším systémem. Položte si otázku, zda je pro vás výhodnější větší variabilita stínění, nebo dáte přednost efektivnější tepelné a zvukové izolaci, potažmo zabezpečení. Přístup k oknům sice do jisté míry ztěžují i exteriérové žaluzie, ovšem teprve venkovní rolety představují velmi nepříjemnou překážku, jejíž překonávání si potenciální zloděj velmi dobře rozmyslí.

Obě varianty venkovního stínění garantují dlouhou životnost a odolnost vůči vnějším vlivům. Milovníci technologických vychytávek dozajista neodmítnou příležitost k automatizaci – systémy lze opatřit čidly, které žaluzie či rolety uvedou do pohybu např. při určité rychlosti větru. Co se týče ovládání, komu nevyhovuje manuální klikou, může zvolit dálkové ovládání.

Detaily vám prozradí odborníci

Jaké typy žaluzií a rolet existují? Jak se montují a na kolik vás vyjdou? Odpovědi na tyto a další otázky směřujte na profesionály z e-shopu Labona.cz. Odborník na venkovní stínění nabízí všechny druhy venkovní i vnitřní stínící techniky a mimo jiné i bioklimatické hliníkové pergoly.

Related posts

Leave a Comment