Tvorba webových stránek

Základy tvorby webových stránek

Tvorba webových stránek spočívá ve vytváření a úpravě souborů se značkami HTML (HyperText Markup Language). Ty jsou vždy uzavřeny ve špičatých závorkách. Řídí se jimi webové prohlížeče při zobrazování stránek. Zdrojový kód prohlížené stránky si můžete v běžných prohlížečích (např. Firefox, Chrome, Internet Explorer nebo Opera) zobrazit pomocí kombinace kláves Ctrl-U. Uvidíte, že se vždy skládá z nějaké hlavičky a obsahu stránky, který je vložen mezi značky <body> a </body>. Tyto soubory můžete upravovat nebo vytvářet jakýmkoliv programátorským editorem. Časem se pro tvorbu webových stránek naučíte využívat některé z řady pomůcek (různé šablony, editory s náhledem nebo validátory) a kromě HTML se také určitě seznámíte se styly CSS (Cascading Style Sheets) a novějším XHTML.

Tvorba dynamických webových stránek

Dosud jsme hovořili o tvorbě statických webových stránek. Pokud se má obsah webové stránky nějak měnit (jako v e-shopech, chatu nebo on-line hrách), je nezbytné zapojit nějaký programovací jazyk. Velmi často jím bývá jazyk Java – v tom případě se změna interpretuje až na straně klienta. Dynamický obsah se může generovat také na straně serveru. Často používaným řešením bývá kombinace jazyka PHP a databází MySQL (pokud server běží na systému Linux) nebo ASP.NET (na platformě Microsoft Windows).

Tvorba webových stránek

Tvorba webových stránek v redakčním systému

Pro tvorbu a správu webových stránek se běžně používají redakční systémy. Díky nim odpadá nutnost celý web programovat vždy od začátku a je možné, aby kdokoliv i bez znalosti programování publikoval nové příspěvky a staral se o obsah webu. Redakčních systémů je obrovská spousta. Za zmínku stojí alespoň tři nejčastěji používané: WordPress, Joomla a Drupal. WordPress je nejrozšířenější a nejméně náročný na technické znalosti správce webu, Drupal je z této trojice nejvhodnější pro opravdu velké a rozsáhlé projekty.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Profolio.cz

Zprávycz.cz

Onlinepraha.cz

 

 

Related posts

Leave a Comment