Jak pečovat na jaře o dřevěnou terasu

Dřevěná terasa ošetřená olejem na terasy a sestavená z dřevěných palubek je perfektním místem pro relaxaci nebo posezení s přáteli. Bohužel ne vždy je dřevěná terasa krytá a při nepříznivém počasí dostávají dřevěné palubky zabrat. Naštěstí existují způsoby, jak zajistit, aby vaše terasa vypadala stále jako nová.

V tomto článku se podíváme na proces čištění dřevěné terasy.

Vyhodnoťte stav vašich dřevěných palubek

Než vůbec začneme, je třeba se podívat, jak je na tom po zimě povrch vaší dřevěné terasy. Pokud máte terasu nově položenou doporučujeme nechat asi 6 měsíců vystavené přírodním vlivům a teprve pak použít barvu nebo olej na terasy. To umožní, aby nový nátěr dobře proniknul do struktury dřeva.

V případě starších dřevěných palubek máme po očištění možnost buď nanést další vrstvu nátěru nebo po odstranění staré vrstvy barvy, nanést úplně novou.

Jak tedy dobře očistit povrch dřevěné terasy?

Jeden z nejrychlejších způsobů, je použít speciální čistič dřevěných povrchů, který pomůže vrátit dřevu jeho přirozenou barvu a oživit jeho povrch. Odstraní také případný mech, plísně a řasy. Připraví povrch i na případnou novou vrstvu oleje na terasy.

Co budete potřebovat: 

 • Čistič na dřevěné terasy
 • Koště
 • Šroubovák
 • Ruční brusku
 • Kartáč
 • Tlakovou myčku nebo zahradní hadici
 • Holínky
 • Ochranné rukavice
 • Ochranné brýle
 • Chrániče kolen
 • Pokud budete brousit tak i respirátor

Bezpečnost především

Pokud budete pracovat na dřevěné ploše, která je upevněna např. jako balkon, dejte pod ni ochrannou plastovou fólii a upozorněte ostatní, že tam nemají přecházet. Při použití čistících prostředků využijte ochranné rukavice a brýle. Zvlášť pokud použijete tlakovou myčku se budou ochranné brýle hodit.

Začínáme s úklidem

Odstraňte z povrchu vaší dřevěné terasy všechen zahradní nábytek či jiné předměty, aby byl zcela čistý. Koštětem povrch dobře zameťte. Zbavíte se tak nečistot i kousků uvolněného dřeva apod.

Zkontrolujte povrch terasy, zda není někde uvolněná deska nebo šrouby netrčí moc vysoko. Pomocí šroubováku vše případně dotáhněte.

Jestliže chcete v rámci čištění připravit povrch i na novou vrstvu barvy na dřevo, na řadu přichází ruční bruska. Použijeme jemný smirkový papír, vždy postupujeme ve směru dřevěných vláken. Stačí jednou přebrousit a vyčistit.

V případě, že se nechystáte aplikovat novou vrstvu barvy či oleje na terasu, stačí již přímo nalít na plochu čistič. Při aplikaci se řiďte doporučením výrobce. Použijte postupně vždy na menší části např. 3–4 desky najednou. Po použití čističe pak povrch ještě vydrhněte kartáčem a nechte min. 15–20 minut působit.

Důkladně opláchněte čistou vodou celý povrch terasy. Pro dosažení lepších výsledků použijte tlakovou myčku nebo hadici s úzkým konektorem. Při práci s myčkou nastavte pouze minimální tlak vody, neboť při vyšším tlaku byste nečistoty spíše zatlačili víc do povrchu.

Po dokončení nechte povrch schnout aspoň po dobu 24 hodin, a teprve poté můžete případně pokračovat s novou vrstvou barvy či oleje.

Kvalitní nabídku pro údržbu i renovaci dřevěných teras najdete na www.oleje-osmo.cz .

Redakce Press-News

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Copywrighter.cz

Promo-clanky.cz

SEOlaborator.cz

Related posts

Leave a Comment