Nízká cena a snadná pokládka. Plovoucí podlahy patří stále mezi nejoblíbenější. Jaké vybrat?

Základním rysem všech plovoucích podlah je to, že nejsou k podkladu ani k okolním stěnám přichyceny na pevno. Obvykle jsou jednotlivé části podlahové krytiny pospojovány zámky (takzvaným click systémem), které do sebe pevně zapadnou takzvaně na sucho. Jen v některých případech se spoje lamel k sobě lepí speciálním lepidlem. Nikdy se však nelepí k podkladu. V minulosti byl plovoucí způsob pokládky neodmyslitelně spojen zejména s laminátovými podlahami. Dnes na trhu naleznete různé druhy plovoucích podlah z nejrozmanitějších materiálů.

Mezi nejznámější plovoucí podlahy patří laminátové, dřevěné, korkové, bambusové a v neposlední řadě také vinylové. Každý druh má své výhody i nevýhody. Kupříkladu laminátové plovoucí podlahy jsou na trhu nejdéle. Patří mezi nejlevnější a nejdostupnější. V některých případech jsou lamely laminátové podlahy téměř nerozeznatelné od přírodního dřeva. Nevýhodou je, že většinou špatně snáší vlhkost, proto se většina nehodí do koupelen a kuchyní. V současné době platí trend, že nejžádanější jsou vinylové plovoucí podlahy. A právě proto o nich budou následující řádky.

Výhody plovoucí vinylové podlahy

V případě plovoucích vinylových podlah výhody velmi výrazně převažují nad nevýhodami. Mezi nejvýraznější patří velice snadná pokládka, kterou zvládne téměř každý. Stačí být aspoň minimálně zručný a postupovat dle návodu. Plovoucí vinylová podlaha snese i drobné nerovnosti, ve většině případů se tak vyhnete vyrovnávání podlahy před pokládkou. Je to navíc krytina vhodná pro podlahové vytápění. Další výhodou je velice snadná údržba. Větší nečistoty lze velmi snadno vyluxovat a menší zamést. Následně podlahu stačí setřít navlhčeným mopem.

Velice snadné jsou i případné opravy plovoucích vinylových podlah. Není třeba měnit celou plochu krytiny, jako tomu je například u koberců. Stačí vyjmout pouze poškozenou lamelu a tu vyměnit za novou. V některých případech se může hodit i možnost demontáže plovoucí vinylové podlahy a následné opětovné montáže v jiném prostoru.

Nespornou výhodou plovoucích vinylových podlah je vysoká odolnost proti poškození. Velmi dobře odolává kolečkům kancelářské židle, drápkům domácích mazlíčků i podpatkům dámských lodiček. Tloušťka svrchní polyuretanové vrstvy přímo ovlivňuje odolnost podlahy. Obecně lze říci, že plovoucí vinylové podlahy se hodí do všech domácností i komerčních prostor. Vhodné jsou dokonce i do vlhkých prostředí. Typicky do koupelen a kuchyní. Musí se však zvolit vhodný typ plovoucí vinylové podlahy. Například právě do koupelny a kuchyně je nezbytné instalovat podlahy s voděodolným jádrem i zámkovým spojem.

Druhy plovoucích vinylových podlah dle konstrukce

Existují v zásadě tři základní varianty. Celovinylové podlahy, vinylové podlahy s nosnou HDF deskou a vinylové podlahy s kompozitním jádrem. Pojďme si v následující části textu krátce představit dvě oblíbené varianty.

  • Celovinylové podlahy – základním poznávacím znamením je, že jsou celé z vinylu. Krytinu tvoří mřížky zajišťující stabilitu podlahy a několik vrstev vinylu. Lamela má přímo v sobě vyfrézovaný zámkový spoj. Před pokládkou je důležité dobře vyrovnat povrch, aby nedocházelo k deformaci podlahy. Celovinylové plovoucí podlahy se perfektně hodí do prostor se zvýšenou vlhkostí. Jsou totiž 100% voděodolné.
  • Vinylové podlahy s nosnou HDF deskou – konstrukce je v podstatě stejná jako u laminátových podlah. Základem krytiny je nosná HDF deska, na které je nášlapná vrstva z vinylu. A tím se odlišuje od laminátových podlah, kde tvoří svrchní vrstvu dekorační papír a laminát. Při pokládce se obejdete bez podložky, protože ji nahrazuje korková vrstva na spodní straně krytiny, díky které je chůze po plovoucí podlaze z vinylu mnohem pohodlnější. Základním rysem vinylových podlah s nosnou HDF deskou je to, že má vyšší konstrukční výšku. S tím souvisí i menší účinnost podlahového vytápění. Pokud byste chtěli vinylovou podlahu s nosnou HDF deskou instalovat v koupelně a kuchyni (zkrátka v místnostech se zvýšenou vlhkostí), musíte zvolit typ s voděodolnými zámkovými spoji i jádrem.

Tip: Na oblibě získávají moderní plovoucí vinylové podlahy Rigid. Jedná se o vinylové podlahy nové generace, které v mnohém překonávají své předchůdce. Popisovaná podlahová krytina se hodí do vysoce zatížených bytových prostor, komerčních zón i průmyslových objektů. Vinylové podlahy Rigid se vyznačují velice hustým kompozitním jádrem (2000 kg/m), které je tvořené SPC deskou. Vinyl Rigid je díky tomu mnohem pevnější a odolnější. Podlaha je navíc maximálně odolná proti vlhku a teplu. Obdobně je odolná vůči roztažnosti. Jestli si potrpíte na kvalitě, měli byste nové plovoucí vinylové podlahy Rigid vyzkoušet. Rozhodně nebudete zklamaní.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment