Na vlastní zahradě si přece můžu dělat, co jen chci. Také máte takový názor? Samozřejmě to platí, ovšem má to pár háčků. S kácením stromů se pojí jasná pravidla a je nutno se jimi řídit. Jinak se můžete vystavovat porušení zákona a dokonce v takovém případě dostat pokutu až deset tisíc korun za jeden strom.
Ochrana přírody a krajiny
Ovocné stromy se pěstují za nějakým účelem. Plodí úrodu, kterou poté dále zpracováváte nebo konzumujete. Kromě toho umí také zachytávat prach z okolí, stíní před sluncem, tlumí hluk a tvoří kyslík. Právě proto se s nimi musí zacházet podle určitých pravidel. Podobně jsou na tom stromy neovocné. Ty také nemůžete kácet jen tak.
Kácení stromů podléhá pravidlům. Tím nejzásadnějším je, že všechny ovocné stromy a neovocné stromy ve výšce pod 130 centimetrů a obvodem menším než 80 centimetrů můžete libovolně porážet. Ovšem pozor, mimo vegetační období. Ideálním časem je právě zima. Pokud je neovocný strom vyšší než 130 centimetrů nebo má obvod silnější než 80 centimetrů, musíte si vyžádat povolení ke kácení.
Co když jde o rizikové kácení?
Je-li strom na vaší zahradě nalomený, vyhnilý, je velmi blízko dalšího domu, elektrického vedení, je pod ním střecha garáže, silnice, chodník nebo třeba skleník, jedná se o riziková kácení stromů. A to by mělo být vždy pod dohledem odborníků. K této práci se využívá speciální technika, někdy může být použita také vysokozdvižná plošina.
S pomocí speciálního lana se během rizikového kácení stromů vyšplhají pracovníci na strom a postupně z něj odřezávají kusy. Zůstane jen torzo, které se porazí ze země, jak je tomu u běžného kácení. Nejen při rizikovém kácení se doporučuje nechat vše na odborníkovi. S jeho pomocí půjde vše naprosto bezpečně, rychle a bez dalších zbytečných komplikací.