Možná jste o reverzní osmóze nikdy neslyšeli, ale možná ji dokonce máte doma. Někdy se jí říká také membránová filtrace nebo nanofiltrace. Jde o velice kontroverzní typ filtru na vodu, který bohužel v domácnostech nadělá více škody než užitku. Zjistěte, proč se reverzní osmóze obloukem vyhnout a jak zajistit doma skutečně zdravou vodu.
Jak funguje membránová filtrace vody
Zjednodušeně řečeno, membránová filtrace používá k úpravě vody tak extrémně jemný filtr, že nepropustí vůbec žádnou látku, ani jedinou molekulu vyjma čisté vody – ta se přes membránu dostane díky principu osmózy. Výsledkem je tedy H2O bez jakýchkoliv příměsí. To laikům mnohdy zní lákavě a pod takto „absolutně čistou vodou“ si představí vodu jako z panenské lesní bystřiny. A právě to je ale velký omyl.
Zdravá pitná voda totiž obsahuje kromě H2O řadu dalších životně důležitých látek. Voda vyrobená reverzní osmózou je technická, nikoliv pitná. Taková voda se využívá v průmyslu, akvaristice, v laboratořích nebo do automobilů, ale není určena k přímé konzumaci.
Stále častější je ale praxe, že prodejci těchto přístrojů se je snaží nabízet i v domácnostech, a to právě s argumentem „absolutně čisté vody“. Nenechte se proto obelhat, demineralizovaná voda je prokazatelně zdraví škodlivá.
Jakou vodu tedy pít?
Vyhláška č. 376/2000 Sb. obsahuje požadavky pro obsah jednotlivých látek v pitné vodě. Ve většině případů udává maximální přípustné hodnoty, ale v případě minerálů, jako jsou třeba vápník a hořčík, i ty minimální. Voda, která má nadlimitní nebo podlimitní koncentrace těchto látek je závadná a zdraví škodlivá.
Jak jsme psali výše, destilovaná neboli osmotická voda je čisté H2O, což znamená, že neobsahuje tyto minimální obsahy životně důležitých látek. Taková voda nesplňuje hygienické požadavky pro pitnou vodu, a tedy není považována za pitnou.
Zdravá pitná voda obsahuje řadu prospěšných látek.
Co se stane, když budete pít osmotickou vodu?
Osmotická voda neobsahuje žádné minerály a ty nelze nahradit ani často propagovanou „remineralizací“ vody. Lidský organismus nemá kde jinde tyto látky získat a trpí jejich nedostatkem.
To se projevuje zpočátku únavou a bolestmi hlavy, ale rizika jsou mnohem vyšší – lidé, kteří pravidelně konzumují osmotickou vodu, prokazatelně trpí mnohonásobně vyšším rizikem kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Voda ochuzená o minerály nezvratně poškozuje trávicí trakt, kosti a klouby, v případě těhotenství představuje závažné riziko pro vývoj plodu.
Jak tedy zajistit kvalitní vodu v domácnosti?
V první řadě je potřeba si uvědomit, že kvalitní a zdravá voda obsahuje velké množství různých rozpuštěných látek. Žádné univerzální řešení, které by odstranilo všechny škodliviny a zároveň zachovalo všechny prospěšné látky, proto neexistuje a ani existovat nemůže.
Pokud tedy chcete zlepšit kvalitu vody ve vaší domácnosti, začněte profesionálním rozborem vody, který vám vypracuje akreditovaná laboratoř. Nenechte se zlákat nabídkou rozboru zdarma u vás doma – domácí testy vody jsou značně nepřesné a mnohdy je podomní prodejci dokonce schválně falšují, aby vás vystrašili a vnutili vám svůj výrobek.
S výsledky rozboru se obraťte na odbornou firmu, která vám navrhne řešení na míru. To se bude skládat z filtrů a úpraven pitné vody dle vašich aktuálních potřeb.
- Mechanické nečistoty a zákal zachytí vodovodní filtry se sítkem,
- chemické nečistoty a ve vodě rozpuštěné látky odstraní úpravny vody, zejména pak uhlíkový filtr na vodu,
- s mikroorganismy, jako jsou bakterie a viry, si poradí vhodně zvolená dezinfekce vody.
Pouze odborné řešení na míru vám zajistí skutečně kvalitní vodu. Laické zásahy vám nejenže nemusí pomoct, ale dokonce vám můžou uškodit.