Spousta lidí si nedokáže léto představit bez svého vlastního bazénu. Kdokoliv ho ale má, tak moc dobře tuší, že mít bazén znamená také spoustu starostí s čistou vodou. Dnes se v rámci článku podíváme na to, jak se o bazén starat a jak byste mohli předcházet spoustě nepříjemností dříve, než nastanou.
Samotná příprava bazénu je důležitá
Předtím, než bazén opět vytáhnete, nebo koupíte zcela nový, je potřeba jej dokonale opláchnout. Pokud máte zavedenou vodu z vodovodního řádu tak stačí několikrát silným proudem vody vypláchnout a nechat okapat. Bazény totiž mohou mít z výroby na svém povrchu zbytek desinfekčních chemikálií či prach, které hned ze začátku mohou zvyšovat pH vody.
Vedle toho je potřeba kontrolovat i to, jakou vodu do bazénu dáváte. Respektive snažte se o to, abyste napouštěli do bazénu co nejkvalitnější vodu. Tedy kvalitně ošetřenou a s nízkým pH. Čím kvalitnější bude, tím později se pochopitelně potkáte s jakýmikoliv zákaly a špínou.
Bez pískové filtrace bazény provozovat nejde
Voda by měla v bazénu neustále procházet skrze filtraci. I když nám to na první pohled nepřijde, tak ve vzduchu poletuje ohromné množství nečistot a špíny, které se do vody postupně dostávají. Písková filtrace je speciální vybavení pro bazény, které dokáže velice efektivně filtrovat nejen viditelné zákaly a špínu, ale právě také drobnější původce znečištění jako některé pily, drobný hmyz a podobné. Pro bazény je tak písková filtrace naprostým základem, který rozhodně nesmí chybět!
I přes kvalitní pískovou filtraci je ale potřeba pravidelně kontrolovat pH vody. To se může měnit už jen kvůli koupání lidí, kteří z pokožky určité pH uvolňují. Při vysokém pH je nejčastější pomocí specializovaná chemie, nebo čistící tablety.
Překryvné plachty pomohou s udržením čistoty
I přes ten nejdokonaleji opečovávaný bazén je ale naprosto normální, že zkrátka jednou za čas najdete na bazénu spoustu nečistot přímo na povrchu. Jak tomu jednoduše zabránit? Jednou ze základních pomůcek jsou překryvné plachty.
Jedná se o obyčejné plachty ze zpevněného vlákna, které se kupují v rozměrech větších, než je samotný bazén. Plachty se totiž neupevňují přímo na konstrukci nebo stěnách bazénu, ale schválně přesahují daleko mimo něj. Plachtu nejdříve položte středem na bazén a potom ji napněte tak, aby nad hladinou byla napnutá plachta, která zároveň přiléhá na stěny bazénu a nedělá zde díru. Poté plachtu pevně uzemněte pomocí kolíků k zemi, nebo postačí i závaží jako mohou být například dlažební kostky. Překryvné plachty pomohou především jako krytí před listím a hlavně hmyzem, který vodní plochy nejčastěji v noci přitahují.
Skimmer se postará o plovoucí nečistoty na hladině
A jako poslední si v rámci dnešního článku zmíníme skimmery. Co, že to vlastně skimmer je? Jedná se o jednoduché zařízení, které se většinou zavěšuje na stěnu bazénu. Ponor by měl být vyrovnaný přibližně s hladinou vody v bazénu. Skimmer je užitečným doplňkem pro bazény, který dokáže samostatně zachytávat a filtrovat plovoucí nečistoty v bazénu jako například hmyz.