Větrání má na zdraví větší vliv, než si možná myslíte

Životní styl lidí se za posledních sto let změnil k nepoznání. Ještě relativně nedávno trávili naši předkové většinu času venku na čerstvém vzduchu. Současná generace je na tom zcela opačně a tráví v průměru více než 90 % času uvnitř budov. V průběhu zimy z důvodu špatného počasí dokonce ještě více. Pokud je to i váš případ, rozhodně nezapomínejte na správné větrání.

Plíseň, roztoči a únava

Nedostatek čerstvého vzduchu způsobuje vznik plísní a zpravidla i přemnožení roztočů. Zároveň trpí náš organismus, což se projevuje například únavou, poruchami koncentrace a bolestí hlavy. Ideální by bylo, kdyby se mohl vzduch v místnosti měnit za nový nepřetržitě, ale to by znamenalo velké tepelné ztráty. I tento problém však můžete poměrně snadno vyřešit instalací moderní rekuperační jednotky.

Kvalita vzduchu v místnosti přímo souvisí s celkovým zdravotním stavem a není dobré ji podceňovat. Optimální vzdušná vlhkost je cca 40 – 60 % a koncentrace CO2 do 1500 ppm (ppm vyjadřuje počet částic na 1 milion ostatních částic). V průběhu zimy se přitom v nevětraných místnostech naměří i 2500 ppm. Jak je na tom vaše domácnost, zjistíte snadno – pořiďte si vlhkoměr a měřič koncentrace CO2. Obojí seženete za několik set korun.

Jak funguje decentralizované větrání?

Řízení větrání je efektivní metoda, která umožňuje výměnu vzduchu s minimálními tepelnými ztrátami. V případě decentralizované rekuperační jednotky navíc není zapotřebí potrubní systém, což výrazně snižuje náročnost instalace a logicky i celkovou cenu.

Větrací jednotky pracují samostatně (tzn. nezávisle na sobě) a umožňují individuální nastavení pro jednotlivé místnosti. Montáž je možná v rámci výstavby nového bydlení i do staršího objektu, neboť při ní nedochází k náročným stavebním úpravám. Další informace najdete na www.inventer.cz.

Related posts