Demolice nebo rekonstrukce? To je oč tu běží. Někdy třeba zdědíte starou nemovitost po rodičích a stojíte před důležitou otázkou, jestli má smysl ještě rekonstrukce. Pokud však rodinný domek padá doslova na hlavu, někdy není jiné, než ono zmiňované radikální řešení na místě. V případě, že patříte k lidem, kterým však domácnost na hlavu ještě nepadá, možná se ptáte, jestli náhodou nepřipadá v potaz ještě rekonstrukce. Pojďme toto věčné dilema rozlousknout.
Rozhodujte se na základě několik faktorů
Podle mnoha odborníků je klíčových několik faktorů. A ne, soused a jeho stavení se mezi ně rozhodně nepatří. Každý člověk by se měl rozhodovat dle svého vlastního příbytku a srovnávat by měl nejen cenu, která se týká na jedné straně demolice, na druhé straně rekonstrukce.
Někdy se na nemovitost může objektivně a bez zabarvení emocemi podívat odborná firma, která může stanovit rozsudek. Je to ideální cesta pro ty, kteří se nemohou rozhodnout a u kterých ona zmiňovaná emoční část mozku hraje velkou roli.
Statika je klíčová
Jak již bylo zmíněno, na tom, jestli se máte rozhodnout pro demolici nebo rekonstrukci má vliv vícero faktorů. Mezi nejvíce klíčové pak patří statika domu, dle které se rozhodujte především. Právě statika se totiž podílí na stabilitě domu, proto ji neponechávejte na poslední příčce při rozhodování. A kromě statiky berte v potaz také další faktory, které mají na stabilitu domu vliv.
Při posuzování a zvažování se tak budete dívat hlavně na uložení trámů a na strop jako takový. Projdete si také konstrukce domu a to, jestli je dům stále dostatečně chráněn před vodou a únikem tepla.
Zpravidla se posuzuje také účinnost tepelné izolace, okna nebo izolování podlah, případně technické zařízení budovy jako takové. Pakliže se zde vykazují příliš vysoké nedokonalosti, obvykle se přechází ke zbourání nemovitosti a ke znovupostavení obydlí.